17. septembra je sicer obletnica tako rojstva kot smrti Franceta Bevka, ki se je rodil 17. septembra leta 1890 v Zakojca pri Cerknem in umrl 17. septembra 1970 v Ljubljani. Bralna značka zato ob tem datumu vsako šolsko leto, vse od leta 1961, začne ta bralni projekt. Ta datum je izbran v čast slovenskemu pisatelju, ki je pomembno prispeval k slovenski književnosti in mladinski literaturi.

Bralna značka je vseslovensko gibanje, ki spodbuja branje med mladimi in tudi odraslimi, in traja vse šolsko leto, do zaključka, ki je spomladi. Program se je začel že leta 1961, z namenom spodbujanja bralne kulture in ljubezni do knjig med mladimi. Če izračunamo, letos bralna značka, poteka že 63. leto.

Protideževna juha je zgodba o sedemdnevnem deževnem vremenu. Sedem dežnikov se zato zaradi izjemnega dolgočasja odpravi do tete Kuhe, kjer skuhajo posebno protideževno juho. Smeha nikakor ne manjka, zato se bodo prvošolci ob tej slikanici gotovo zelo zabavali. Foto: Tanja Mojzer

Letos prvošolčki dobijo Protideževno juho

Na domače knjižne police in v šolske knjižnice ob letošnjem začetku bralne značke roma slikanica Protideževna juha, avtorice Majde Koren, ki jo je ilustrirala Ana Maraž in je izšla v sodelovanju z založbo Sodobnost.

Majda Koren, avtorica slikanice Protideževna juha, ki jo bo letos prejelo kar 24.000 prvošolčkov. Foto: Tanja Mojzer


Podelitve slikanic bodo potekale po vseh osnovnih šolah v Sloveniji, darilne slikanice pa bodo dobili tudi otroci na slovenskih šolah v Italiji, v slovenskem zamejskem prostoru v Avstriji, na Madžarskem, na Hrvaškem ter slovenski otroci, ki živijo drugod po Evropi in svetu.

Bralna značka spodbuja k branju knjig ob katerih se učenci sprostijo in bogatijo besedni zaklad. Foto: MMC RTV SLO/Blaž Plut

Spomnimo: kako sploh poteka projekt Bralna značka?

Bralni projekt poteka predvsem v osnovnih šolah, od prvega do devetega razreda, včasih pa ga zasledimo tudi v srednjih šolah.

  1. Začetek bralne sezone
    Bralna značka se vsako leto začne17. septembra, na rojstni dan pisatelja Franceta Bevka. To je simboličen začetek projekta, ki traja skozi celotno šolsko leto.
    2. Izbor knjig
    Mentorji (učitelji ali knjižničarji) učencem predlagajo sezname knjig, ki jih je mogoče prebrati. Seznam vključuje kakovostna literarna dela, primerna za določeno starostno skupino, in vključuje slovenske in tuje avtorje.
    Učenci lahko izbirajo med predlaganimi knjigami ali pa sami predlagajo knjige, ki ustrezajo določenim merilom.
    3. Branje in povzetki
    Učenci preberejo določeno število knjig (pogosto je število odvisno od starosti in stopnje), nato pa o prebranem poročajo mentorju. To lahko vključuje pisne ali ustne povzetke, pogovore, debate ali celo ustvarjalne projekte na temo prebranih del.
    4. Zaključek bralne sezone
    Projekt se uradno zaključi spomladi (običajno aprila ali maja), ko potekajo slovesnosti ali podelitve priznanj. Udeleženci, ki uspešno opravijo nalogo, prejmejo Bralno značko – priznanje za njihovo bralno udejstvovanje.
    5. Podelitve in nagrade
    Učenci, ki uspešno zaključijo Bralno značko, prejmejo diplome ali druga simbolična priznanja. Pogosto šole organizirajo prireditve z znanimi pisatelji, ilustratorji ali kulturnimi osebnostmi, ki še dodatno motivirajo učence za branje. Kdor celotno osnovno šolo sodeluje v tem projektu, torej vseh devet let, postane Zlati bralec. Na koncu devetletke prejmejo tudi posebno priznanje ali nagrado, običajno knjigo, s katero se jih dodatno spodbuja k nadaljnjemu branju.

Namen celotnega projekta
Projekt je namenjen spodbujanju branja za zabavo in osebno rast, ne zgolj kot šolsko obveznost. Poudarek je na uživanju v branju, širjenju obzorij in razvijanju kritičnega mišljenja. Bralna značka ima dolgo tradicijo in velja za eno najuspešnejših projektov na področju kulture in za promocijo bralne kulture med mladimi v Sloveniji.