Zakaj je torej ravno prvi april povezan s potegavščinami?

Ena najbolj priljubljenih razlag izhaja iz spremembe koledarja v 16. stoletju. Leta 1582 je papež Gregor XIII uvedel gregorijanski koledar, ki je premaknil začetek leta iz 1. aprila na 1. januar. Tisti, ki niso sprejeli novega koledarja, so še naprej praznovali novo leto okoli 1. aprila. Ljudje, ki so prešli na nov koledar, so jih začeli norčevati in jim pošiljati "neuspešne" novoletne čestitke kot šale.

Na prvi april si resnično lahko daste duška in koga iznajdljivo potegnete za nos! Foto: Pixabay

Kako lahko nasmejite npr. svoje sošolce ali starše?

"Veš, kaj, videl sem rumenega psa. Spehaja se po parku. Res neverjetna pasma psov!" In če sošolec reče: "A res, kje pa, mene to zelo zanima. Tudi jaz bi ga rad videl!" In vi: "Hahahahaha, prvi april!"

Prvi april velja za zelo priljubljen dan norcev, ko si tudi po radiju, televiziji in internetu mnogi mediji privoščijo novice, ki pa niso resnične. Kljub temu, da je prvi april znan dan šaljivosti, pa veliko ljudi tem šalam verjame. Foto: Pixabay

Nekaj primerov prvoaprilskih šal, ki so bile v preteklosti objavljene na internetu:

Priljubljenost "google map"-a z nasveti za iskanje poti do "letališča na Marsu" (Google, 2014): Google Maps je uporabnikom ponudil navodila za iskanje poti do "letališča na Marsu". Seveda ni bilo nobenega letališča na Marsu, ampak je bila to zgolj prvoaprilska šala.

Spreminjanje barve vode (Google, 2008): Google je v svojem iskalniku za aprilskih šala ponudil "Google Gulp", posebno aplikacijo, ki naj bi omogočala iskanje z "okusom". Trdili so, da lahko uporabniki izbirajo različne okuse za iskalno izkušnjo, kot je "lizi limonino osvežitev" in podobno. Seveda ni bilo nič resnično v tem, saj je bila ta novica objavljena na prvi april.