Predstava Anatomija tišine ali Tabu: Spolna vzgoja odpira ključna vprašanja, s katerimi verjamemo, da se srečujete tudi bralci RTV Čist hudo. Teme o čustvih, prvih ljubeznih so pogosto prezrte in še vedno precej tabuizirane. Ravno ta predstava pa bo gledalcem ponujala pristen vpogled v intimni svet mladih, ki z raznolikimi izkušnjami raziskujete svojo identiteto, telo in predvsem čustva. V središču dogajanja je lik Telo, ki ga upodablja Pia Pleško, obdan s simbolnimi liki, kot so Sram, Strah, Poželenje, Hrepenenje, Upor in Impulzivnost. Ti liki s simboliko izražajo čustvene in telesne spremembe ter odzive, ki spremljajo odraščanje.

Predstava bo premierno predstavljena v Festivalni dvorani v Ljubljani na slovenski kulturni praznik. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Nastopajoči so tečajniki gledališke dejavnosti Pionirskega doma pod mentorstvom igralke in gledališke pedagoginje Vesne Anđelković. Predstava je namenjena mladim nad 14. letom starosti. Premierna izvedba bo v soboto, 8. februarja, ob 18. uri v Festivalni dvorani. Vstopnine ni.

Vsebina je takšna, ki si jo mladi žeijo in jo potrebujejo, saj so najstnikom pogovarjanja o čustvih in odnosih zelo blizu

V ospredju so vprašanja, ki jih je pogosto težko izraziti v vsakodnevnem življenju. Ustvarja varen prostor za razmislek, izražanje in razpravo o temah, kot so menstruacija, spolnost, samozadovoljevanje, sram in strah. Razbijanje tabujev je ključno za zmanjševanje tabujev, ki pogosto spremljajo te teme, ter pomaga vam, mladim, razumeti, da v svojih izkušnjah niste osamljeni. S tem pridobite občutek pripadnosti, podpore in samozavesti, kar pozitivno vpliva na vaš čustveni razvoj. Predstava na takšen način vse mlade spodbuja k raziskovanju lastnih čustev in dvomov. Pomaga oblikovati pozitiven odnos do lastnega telesa ter razvijati samozavedanje in samozavest. Hkrati omogoča spoznavanje različnih perspektiv in doživetij vrstnikov, kar krepi empatijo in medsebojno razumevanje. Mladi v zgodbah drugih prepoznajo tudi lastne izkušnje, kar spodbuja k boljšemu razumevanju sebe in družbenih norm, ki oblikujejo intimno življenje.

Predstava ponuja prostor za izražanje misli, občutkov in vprašanj brez strahu pred obsojanjem. Varnost in odprtost, ki ju ustvarja, omogočata iskrene pogovore ter mladim pomagata oblikovati lastna stališča. Foto: Pionirski dom

Kot celota predstava ne deluje zgolj kot umetniško delo, temveč pomembna izobraževalna in čustvena izkušnja, ki mlade usmerja k boljšemu razumevanju sebe, drugih in sveta okoli njih.

Tečajnike gledališča, ki nastopajo v predstavi, je skozi proces ustvarjalnega giba vodila plesna pedagoginja in koreografinja Ana Romih. S svojim delom je mlade opolnomočila ter jih spodbudila k iskanju lastnega umetniškega izraza, ki je zaokrožil posamezne vloge v predstavi. Vokalno je nastopajoče pripravila uveljavljena pevka zasedbe Fake Orchestra in glasbena pedagoginja Ana Vipotnik. Igralci v predstavi pa so Pia Pleško, Zala Potočnik, Maša Vasiljević, Marjetka Puc in Tia Rozman, ki je odigrala tudi vlogo asistentke režije.

Ena izmed pomembnih vrednosti predstave je tudi spodbujanje dialoga med generacijami. Po njej se lahko mladi in odrasli skupaj pogovorijo o temah, ki jih odpira uprizoritev. To je priložnost za starše, učitelje in pedagoge, da prisluhnejo mladim in bolje razumejo njihova doživetja.