"Kaj naj naredim, če me že ful dolgo zafrkavajo, pa sem že rekel učiteljici, pa ni nič boljše?"
Verjamem, da si potreboval kar nekaj poguma, da si zmogel zaupati učiteljici, kaj se ti dogaja. Predlagam ti, da oceniš ali bi se z njo še enkrat pogovoril in ji še enkrat konkretno povedal: kdo, koliko časa, kdaj te zafrkavajo, opiši situacije ter da se to dogaja tudi po pogovoru z njo. Povej ji, da je situacija zate obremenjujoča. Razloži ji, kako se počutiš, kako tovrstni zate neustrezni odnosi vplivajo na tvoje doživljanje sebe, na učenje in odnose s sošolci, in da res potrebuješ pomoč, podporo učitelja pri reševanju. V pomoč so ti lahko tudi sošolec, sošolka, s katero imaš dober, zaupen odnos, morda ti lahko on/ona pomaga, te podpre v iskanju pomoči, pogovoru pri učiteljici oziroma odraslih. V kolikor boš ocenil, da nisi slišan, stopi do svetovalne službe na šoli, za pomoč prosi starše, torej odrasle. V pomoč ti je tudi svetovalnica To sem jaz ali Tom telefon. Poročanje o zafrkavanju pa ni tožarjenje, tovrstno vedenje je potrebno ustaviti.
"Ali je ok, če kaj nazaj rečem, ko me zafrkavajo, ali bo potem še slabše? "
V kolikor zmoreš odziv, spoštljivo in odločno sporočaj, da ti zafrkavanje ni ok in da zahtevaš, da s tovrstnim vedenjem prenehajo. Če se neželeno vedenje s strani vrstnikov nadaljuje, razmisli o tem, da boš poiskal pomoč pri odraslemu, ki ga ocenjuješ kot zaupanja vrednega npr. razrednik, svetovalna delavka, starši, trener. Odrasli smo tu, da ti pomagamo.
"Kako naj povem staršev, da me v šoli buljajo, če vem, da mi bodo samo rekli, naj ignoriram?"
Odnose v družini dobro poznamo člani te skupnosti in iz preteklih izkušenj sklepamo na odzive družinskih članov. Kakšen bo odziv staršev v primeru poročanja o tem, da si tisti, nad katerim se izvaja medvrstniško nasilje, vnaprej ne moremo z gotovostjo trditi. Lahko govorimo le o verjetnosti. Drži? Za pogovor o zate obremenjujoči situaciji potrebujete čas in prostor, kjer se boste poslušali in iskali skupne rešitve, oblike pomoči. Mogoče govoriš najprej z enim od staršev, v pogovoru te lahko podpre morda sestra, brat. Če ocenjuješ, da bi o dogajanju lažje spregovoril z učiteljem, svetovalno delavko, trenerjem, morda s kom iz širše družine, izberi to pot. Skupaj boste razmislili, kako se pogovoriti s tvojimi starši in jim predstaviti situacijo, oblike pomoči in reševanja težav. Pomembno je, da poveš Na glas, da ti to, kar se dogaja ni ok. Svojo stisko lahko zaupaš tudi na svetovalnici To sem jaz ali na TOM telefonu, pri tem pa ostaneš anonimen.
(Ne):varni: Nenasilni |
---|
Oddajo (Ne)varni: Nenasilni si lahko pogledaš na RTV365. Zanimalo nas je, kdaj je neko vedenje med mladimi "samo šala" in kdaj postane nevarno. Mnenja so delili mladi sogovorci iz različnih osnovnih in srednjih šol ter strokovnjaki, ki so pojasnjevali in svetovali. |

"A je res, da če me en udari in ga jaz nazaj, da sem potem tudi jaz bully? "
Kadar sta s tistim, ki te udari enaka v razmerju socialne, fizične moči in gre za konflikt, ki sta ga s tem vrstnikom rešila s pretepom, to ne pomeni, si ti označen kot bully. Šlo je za enkraten, neustrezen način reševanja, predvidevam spora. V takšnem primeru je pomemben pogovor in ozaveščanje vzrokov za tovrstno vedenje ter pogovor o tem, na kakšen način tovrstne situacije reševati asertivno in spoštljivo. Opravičilo za neustrezno dejanje je tu na mestu.
"A je res, da če me en udari in ga jaz nazaj, da sem potem tudi jz bully? "
Kadar sta s tistim, ki te udari enaka v razmerju socialne, fizične moči in gre za konflikt, ki sta ga s tem vrstnikom rešila s pretepom, to ne pomeni, si ti označen kot bully. Šlo je za enkraten, neustrezen način reševanja, predvidevam spora. V takšnem primeru je pomemben pogovor in ozaveščanje vzrokov za tovrstno vedenje ter pogovor o tem, na kakšen način tovrstne situacije reševati asertivno in spoštljivo. Opravičilo za neustrezno dejanje je tu na mestu.
"Kako naj vem, če je nekaj nasilje ali samo hec?"
Kadar je vedenje, obnašanje tvojih vrstnikov takšno, da se ti z njim strinjaš in se ob tem dobro počutiš, potem bi to lahko razumel kot hec. Kadar pa se ob tovrstnem vedenju, besedah ne počutiš dobro, te to moti in želiš, da s tovrstnim vedenjem prenehajo, pa s tem ne želijo in se dogaja dlje časa, potem lahko že govorimo o nastavkih in pojavu medvrstniškega nasilja.
"Kaj pa, če nisem hotela, da bi bil nekdo užaljen, zdaj pa se vsi obnašajo, kot da sem en bully?"
Verjamem, da si se tej osebi, vrstniku opravičila. Pomembno je, da si v svojem vedenju konsistentna in se ne zatekaš več k žaljenju, zmerjanju itd. Verjetno bo nekaj časa trajalo, da se bodo sošolci navadili na tvoj nov vedenjski vzorec. Pomembno je, da vztrajaš, da z dejanji pokažeš svoj spremenjen odnos. Verjamem, da se bo počasi odnos tistih, ki te označujejo za bullya spremenil. Tvoj status v skupini se bo spremenil. V podporo poišči pomoč odraslega, skupaj razmišljajta katere veščine, oblike sodelovanja in druženja z vrstniki ti bodo v pomoč pri tem.
"A se splača odgovarjat na hate komentarje ali je bolje ignorirat?"
Na hate komentarje v skupinah, na spletnih omrežjih odgovarjaš z jasnim stališčem, da so tovrstni komentarji neustrezni in člane skupine pozoveš k prenehanju. V kolikor tega ne zmoreš, poskusi o tem spregovoriti s sošolci, ki jim zaupaš in z njimi deliš enaka stališča. Skupaj se boste lažje zoperstavili hatanju. Skupaj ali pa sam poišči odraslo osebo in se z njo pogovori, tudi v smeri kako lahko zaustaviš tovrstno povsem neustrezno početje, kako pri tem zaščitiš sebe in pomagaš tistemu, nad katerim se hate komentarji dogajajo.