Ne gre za praznik ali običaj, ki bi izviral iz naše kulture
Halloween izhaja iz izraza "All Hallows' Eve", kar pomeni "večer pred praznikom vseh svetih" (1. november), ki je pomemben krščanski praznik. Beseda "Hallow" pomeni svetnik, zato "All Hallows' Eve" pomeni večer pred dnevom svetnikov (Vsi sveti). Sčasoma se je izraz skrajšal v "Halloween".
Danes gre za zelo potrošniški običaj, ki narekuje veliko tematskih nakupov hrane, kostumov in rekvizitov
Halloween je običaj, ki se obeležuje 31. oktobra in je zelo priljubljen predvsem v ZDA, Kanadi, Veliki Britaniji, Irski in drugih angleško govorečih državah. Izvira iz starih keltskih in krščanskih tradicij in skozi stoletja pridobil moderne, predvsem komercialne značilnosti.
Halloween ponazarja mešanico starodavnih poganskih verovanj, krščanskih tradicij in sodobnih običajev, povezanih s smrtnostjo, duhovnostjo in spremembo letnih časov. Običaj se je skozi stoletja preoblikoval iz praznovanja konca žetvene sezone in prehoda v zimo, ko naj bi bil svet duhov in mrtvih najbližje svetu živih, v bolj zabaven dogodek, ki danes vključuje strašljive kostume, okraševanje domov in lov za sladkarijami.
Dogodki, zabave, okrasitve, hrana
Gre za tradicijo, ki jo ljudje obeležujejo z različnimi aktivnostmi, kot so oblačenje v kostume, okraševanje domov, "trick-or-treating" (otroci hodijo oblečeni v kostume in od hiše do hiše pobirajo od ljudi sladkarije). Danes se je ta običaj razvlekel na kar več dni okrog 31. oktobra. V kinodvoranah se vrtijo filmi s temačno vsebino, grozljivko, trilerji in podobno, v trgovinah so prav tako mnoge okrasitve in izdelki, s katerimi lahko pripravimo Halloween zabavo.
Kakšni kostumi in okrasitve so značilni za Halloween?
Čim bolj "strašni", tudi smešni in predvsem unikatni. Običajno se domove okrasi v stilu pajkovih mrež, pajkov, okostnjakov, izrezljanih buč, v katere se položi sveča. Velikokrat so na okrasitvah tudi netopirji, kače, čarovnice, strašila, vampirji; skratka okrasitve, ki ponazarjajo duše umrlih, ki so nas prišli pozdravit in nas malce prestrašiti.
Kelti so verjeli, da duše umrlih, ki ne najdejo poti med peklom in nebesi, pridejo 31. oktobra k nam, da nas malce prestrašijo. Da bi jih prestrašili nazaj in pregnali, so se našemili, zakurili ogenj in dodali kakšen rekvizit ali žival.