Spol ne sme vplivati na izbiro poklica, niti določen poklic ne sme biti rezerviran za en spol. To je poslanstvo projekta Girls Do Code, ki je tudi letos v okviru štirih pripravljalnih spletnih delavnic spodbudil zanimanje deklet za tehnologijo in STEM-poklice ter jih učil osnov razumevanja programskih jezikov. Gre za poklice s področja znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike.

Projekt se odvija v času, ko ženske v IKT-sektorju predstavljajo 17 % zaposlenih, z namenom povečanja na 30 %, cilja, ki si ga je Slovenija zadala doseči do leta 2030.

Na delavnicah so dekleta, stara od 9 do 14 let, spoznavala osnove programiranja, logičnega razmišljanja in reševanja problemov, programirala lastne igrice ter se učila o varni rabi interneta. Foto: Rok Kutin

Dogodek se je odvijal v prostorih podjetja Sportradar in je uspešno zaključil že 6. Girls Do Code projekt, in sicer v organizaciji podjetja Digital School in zavoda Simbioza Genesis, socialno podjetje. Vanj se je doslej vključilo več kot 1.200 deklet iz različnih osnovnih šol, ki so sprogramirala več kot 1000 projektov.

Foto: Rok Kutin

Dekleta so v sproščenem in zabavnem okolju sodelovala z vrstnicami iz vse Slovenije, stkala nova prijateljstva in spoznala navdihujoče uspešne ženske iz različnih panog informacijsko-komunikacijske tehnologije. Kot pravi direktor podjetja Sportradar Luka Ferlan: "Dekleta, ki danes vstopajo v svet tehnologije, so tista, ki bodo oblikovala prihodnost umetne inteligence in digitalnih inovacij. V Sportradarju verjamemo v moč raznolikosti – ta za nas ni le vrednota, temveč ključni element inovacij in napredka. Statistične raziskave potrjujejo, da dekleta na področjih, kot so matematika, računalniško programiranje in logika, pogosto izstopajo po svojih sposobnostih, zato je naloga nas kot tehnološkega podjetja, da jih podpiramo na tej poti. Ponosni smo, da smo del projekta, ki mladim talentom ponuja priložnost, da presežejo omejitve in samozavestno stopijo v svet STEM-poklicev."

Štiri delavnice o programiranju in umetni inteligenci

Novo osvojene veščine so dekleta nadgrajevala na praktičnem interaktivnem Hackathonu, kjer so pod mentorstvom izkušenih strokovnjakov raziskovala, kako lahko z umetno inteligenco izboljšamo področja, kot so okolje, zdravje, izobraževanje in tehnologija.

Tema Hackathona naslavlja eno ključnih vprašanj sodobnega časa, saj umetna inteligenca hitro postaja sestavni del našega vsakdana – od naprav, ki jih uporabljamo, do odločitev, ki krojijo naš svet. Prav zato je pomembno, da dekleta osvojijo in obvladajo umetno inteligenco, saj bodo le tako samozavestno soustvarjala prihodnost in uspešno odgovarjala na izzive sodobne tehnologije.

Ali lahko umetna inteligenca spremeni svet na bolje?

Na to vprašanje so osnovnošolke iz vseh regij Slovenije odgovorile z inovativnimi rešitvami, ki so jih razvile v okviru Hackathona Raziskujemo AI – spreminjamo svet. Izziv so reševale v manjših skupinah, svoj predlog pa nato tudi predstavile pred množico, zbrano v avditoriju podjetja Sportradar.

Foto: Rok Kutin

Kakšno je mnenje osnovnošolk o delavnicah, ki so se jih udeležile?

"Najbolj me je navdušilo, da smo se spoznavale, si med seboj pomagale in da smo lahko na novo izumljale na računalnikih," opisuje udeleženka zaključnega Hackathona, ki pravi, da so se na delavnicah veliko naučili, sodelovali in tudi tekmovali pri reševanju nalog, predvsem pa se zelo zabavali.

"Projektu GirlsDoCode sem se pridružila, ker mi je programiranje zelo pomembno, saj si želim programirati ali pa postati učiteljica matematike, ko odrastem. Najprej me je bilo malo strah, saj sem imela tremo, zdaj pa hodim že tri leta. Priporočila bi ga vsem dekletom, saj je zelo zanimiv, poučen in tisti, ki ne vedo nič o programiranju, se lahko tu naučijo nekaj novega," je povedala ena od udeleženk.

Umetna inteligenca in programiranje sta ponekod že nujna v marsikaterem poklicu

Znanja in veščine, ki so jih dekleta osvojila v okviru projekta in ki jih bodo nadgrajevala tudi v prihodnje, bodo neprecenljiva na marsikateri poklicni poti. Kako umetno inteligenco v podjetjih uporabljajo že dandanes, so dekleta lahko slišala neposredno iz ust govornikov iz podjetij Sportradar in A1. Ti so pospremili ustvarjalne rešitve deklet in z navdušenjem odgovarjali na radovedna vprašanja o programiranju in delu z informacijsko tehnologijo. Na že 6. generacijo deklet pa sta bila še posebej ponosna organizatorja, socialno podjetje Simbioza Genesis in Digital School, ki pravita, da pozitivni odzivi dokazujejo, da projekt Girls Do Code uspešno uresničuje svoje poslanstvo.

"Pomanjkanje deklet in posledično seveda tudi žensk v STEM-poklicih je dobro dokumentiran in znan problem. Pri Simbiozi smo izjemno ponosni, da že šesto leto zapored soustvarjamo projekt Girls Do Code in tudi zaključni hackathon je odličen primer, kako lahko dekleta s svojo ustvarjalnostjo in znanjem presegajo meje pričakovanega in razvijejo rešitve za resnične izzive s pomočjo umetne inteligence. Prav vsaka od vključenih deklic je dokaz, da spol ne sme biti ovira pri izbiri poklica ali področja delovanja. Skupaj gradimo prihodnost, v kateri bodo mlade generacije – ne glede na spol – z znanjem in pogumom oblikovale tehnološki napredek. Prepričana sem, da bodo dekleta, ki so sodelovala, pomembno vplivala na svet, ki ga soustvarjamo skupaj," pravi Ana Pleško, direktorica Simbioza Genesis, socialno podjetje.

"V Digital School smo ponosni, da s projektom Girls Do Code mladim dekletom omogočamo prvi stik s tehnologijo na strokoven in navdihujoč način. Skozi šolsko leto so dekleta zaključila osnovni ali napredni tečaj programiranja, zaključek pa jim je dal samozavest in zavedanje, da lahko tudi same prispevajo k razvoju tehnologije. Veseli smo, da lahko spremljamo njihovo pot in jih navdušujemo za poklice na tehničnem področju," je povedala Nataša Prvinšek Torlak, direktorica Digital School.

Foto: Rok Kutin

Podpora dekletom na poti uresničitve njihovih potencialov v svetu tehnologije in STEM-poklicev

"V A1 Slovenija verjamemo, da spol posameznikov ne sme omejevati pri izbiri poklica. Projekt dekletom odpira vrata v svet tehnologije in STEM-poklicev na zabaven, a hkrati izjemno poučen način, zato smo projekt z veseljem podprli ter s tem svet programiranja približali še več deklicam. Veseli me, da bo tudi naša podpora prispevala k uresničitvi ciljev tega edinstvenega projekta in dekletom pomagala na poti uresničitve njihovih potencialov. V A1 Slovenija bomo še naprej aktivno podpirali mlade talente, saj verjamemo, da je to ključ do bolj vključujoče in inovativne družbe v prihodnosti," je o dogodku povedal Blaž Ferenc, glavni direktor za področje človeških virov, korporativnih komunikacij in trajnosti v A1 Slovenija.

Dekleta so odločno dokazala, da so z vztrajnostjo in željo vsi sposobni vstopiti v svet programiranja in prispevati k tehnološkemu napredku. Zaključni dogodek je poudaril, kako pomembno je dekleta spodbujati k raziskovanju digitalnih znanj, saj lahko le tako ustvarjamo prihodnost, kjer imajo vsi enake možnosti.

Foto: Rok Kutin

Tako kot se razvija digitalna tehnologija, se razvija tudi projekt Girls Do Code, ki vsako leto dosega večje zanimanje in večje število udeleženk, ki jim ponuja vpogled in orodja za vstop v svet inženirstva, tehnologije, matematike in znanosti, predvsem pa jih uči, da jih nič ne ovira na poti ter da postanejo, kar si želijo. S to mislijo in še večjim zagonom organizatorji in partnerji projekta že gledajo proti novi sezoni aktivnosti v letu 2025.

Tudi v oddaji Aktualna tema so govorili o tem dogodku. Vabljeni k posluušanju:

Punce programirajo - v dveh urah od ideje do robota

Kot rečeno, se je 80 deklet z 12 osnovnih šol z vseh koncev Slovenije na zaključnem dogodku 6. sezone Girls Do Code lotilo načrtovanja robota oziroma pomočnika, ki deluje na podlagi umetne inteligence.

Umetna inteligenca je danes vse bolj prisotna, velike jezikovne modele, kot je ChatGPT, uporablja za najrazličnejše namene širok krog ljudi. Po drugi strani je znanja programiranja in poznavanja umetne inteligence premalo, prav tako je v teh poklicih mnogo več moških kot žensk, kar v določeni meri vpliva na to, kako je ta tehnologija zasnovana. Izhodišče projekta Girls do Code v organizaciji zavoda Simbioza Genesis in podjetja Digital School, je prav v tem, da se čim več mladih deklet navduši nad programiranjem in poznavanjem sodobnih tehnologij.

Kombinacija druženja, uporabnega znanja, zabave in novih izkušenj se je tudi letos izkazala za uspešno kombinacijo.