Psiholog pomaga ljudem s čustvenimi, vedenjskimi, učnimi ali osebnostnimi težavami. Po njegovo pomoč se obračajo otroci v osnovni ali srednji šoli, tudi študentje in seveda odrasli.
Če želi psiholog uspešno opravljati pogovore z nekom, ki ima težave, mora vzpostaviti zaupno okolje. Ko pacient psihologu zaupa, se lahko sprosti in se sooči s čustvi, ki jih običajno ne upa izraziti.
Izkušen psiholog je sposoben prepoznati takšna čustva na način, ki pacienta ne ogroža in celo poveča njegovo samospoštovanje in samozavest.
Ta proces se lahko zaključi po nekaj srečanjih ali pa šele po daljšem času.
Psiholog dela z otroki in mladostniki ter z odraslimi ali starostniki tako na področju zdravljenja kot preventive in zdravstvene psihologije. Lahko se naročimo le na en posvet, še bolj dobrodošlo pa je, da ga ob resnejših težavah obiskujemo kar večkrat.
Pri delu psiholog uporablja psihološke teste, vprašalnike in druge pripomočke za psihološko diagnostiko (poimenovanje psihološke motnje, ki so lahko velikokrat le prehodne narave).
Psiholog, ki dela neposredno z ljudmi, mora biti razumevajoč in toleranten. Zna obravnavati ekstremno čustvenost in preobčutljivost pacientov in se ne boji raziskovati težke in boleče izkušnje njihovega življenja. Psiholog mora biti zrela osebnost, ki zna pazljivo poslušati in se vživeti v občutke in čustva pacientov.