Ruska zastava. Na prvi pogled je zelo podobna naši, slovenski, kajne? Seveda je pa brez grba. Foto: EPA

Ruski jezik

Hm, kaj so te nenavadne "krace", ki spominjajo na naše črke? To so črke, le z drugačno pisavo so napisane. Ta pisava se imenuje cirilica, največja država, ki jo uporablja, pa je prav Rusija. Kar je ЅОЧИ v cirilici, je SOČI v naši pisavi, ki se imenuje latinica.

Ruska zastava

Pa poglejmo še druge značilnosti Rusije, ki je daleč največja država na svetu. Skoraj dvakrat večja je celo od druge največje države, Kanade.

Če pogledamo na ta del sveta, kjer je Rusija, se lahko prepričamo o njeni velikosti. Foto: Google Maps

Rusi svoji državi rečejo Росси́я, kar izgovorijo "Rossíja". Del Rusije leži v Evropi, tudi dve največji mesti Moskva in Sankt Peterburg, večji del pa se razteza čez Azijo. V Aziji leži tudi Sibirija, ravna, hladna in gozdnata pokrajina z velikimi nahajališči zemeljskega plina, ki je včasih kar sinonim za celotno Rusijo. V Rusiji živi več kot 140 milijonov ljudi.

Glavno mesto Rusije je Moskva, ki je od Ljubljane oddaljena približno tri ure vožnje z letalom. Moskva ima več kot deset milijonov prebivalcev in velja za eno najlepših mest na svetu. Posebej je zanimiv Kremelj, ogromna obzidana utrdba, v kateri živi predsednik države. Kremelj je obdan z zidovi in stolpi, ob njem pa je znameniti Rdeči trg z eno najbolj znanih cerkva na svetu, pisano in razgibano cerkvijo svetega Vasilija blaženega. Drugo največje mesto je Sankt Peterburg, kjer je tudi polno dvorcev in zgodovinsko pomembnih stavb.

Ime Kremelj pomeni "trdnjava znotraj mesta". Je zgodovinski kompleks, ki leži na majhni vzpetini ob kolenu reke Moskve v neposredni bližini Rdečega trga v Moskvi ter obsega palače Kremlja, cerkve in znamenito obzidje, ki obdaja ves kompleks. Foto: EPA

Kremelj v Moskvi

Rusija meji na ogromno držav – Norveško, Finsko, Estonijo, Latvijo, Litvo, Poljsko, Belorusijo, Ukrajino, Gruzijo, Azerbajdžan, Kazahstan, Mongolijo, Kitajsko in Severno Korejo, po morju pa tudi z Japonsko. Ima tudi več velikih jezer – Črno morje, Baltsko morje, Bajkalsko jezero, Aralsko jezero, Kaspijsko jezero. Rusko površje je zelo enolično, spreminja pa se zelo počasi.

Država Rusija je sicer nastala šele leta 1991, saj je leto pred tem razpadla Sovjetska zveza. Sovjetsko zvezo je sestavljalo 15 republik, torej je bila podobno kot Jugoslavija sestavljena iz več delno samostojnih enot. To so bile Rusija, Belorusija, Ukrajina, Kazahstan, Litva, Latvija, Estonija, Gruzija.

Sibirski tiger, ki je znan po tem, da prenese zelo nizko temperaturo. Foto: EPA


Uradni jezik v Rusiji je ruščina. Spada med slovanske jezike, tako kot naš slovenski jezik, zato je nekaj besed zelo podobnih ali povsem enakih, le napišejo se drugače, kot smo omenili že prej. Takšne besede so na primer: banja, zemlja, kletka, kit, koleno, komar, steklo, oreh. Pozna pa ruščina nekaj glasov več kot slovenščina.

Najvplivnejši človek v Rusiji je predsednik države. To je trenutno Vladimir Putin. Na volitvah, ki so potekale marca 2024, je bil ponovno izvoljen in s tem začel svoj peti mandat. Putin bo na položaju še šest let, saj ruska ustava od leta 2020 dopušča možnost dveh dodatnih mandatov po ustavnih spremembah, ki njegove prejšnje mandate ne štejejo v omejitve.

Predsednik, ki je daleč najdlje na oblasti

Vladimir Putin je prvič postal predsednik Rusije leta 2000, po odstopu Borisa Jelcina, ko je bil v začetku leta imenovan za vršilca dolžnosti predsednika in pozneje izvoljen. Služil je dva zaporedna mandata do leta 2008. Zaradi omejitev, ki so prepovedovale več kot dva zaporedna mandata, je leta 2008 predsedniški položaj predal Dimitriju Medvedjevu, sam pa postal predsednik vlade.

Leta 2012 se je ponovno potegoval za predsedniški položaj in zmagal zaradi ustavne določbe, ki mu je dovoljevala tretji mandat, saj ta ni bil zaporedni. Po ustavnih spremembah leta 2020 lahko Putin ostane na položaju do leta 2036, saj te spremembe prejšnjih mandatov ne upoštevajo kot omejitev​.

Čeprav je Rusija uradno demokratična država, kritiki Putinovega vodstva menijo, da se je državna ureditev preobrazila v avtoritarno diktaturo. Foto: Reuters


Ruska denarna valuta je rubelj, največji naravni bogastvi v državi pa sta nafta in zemeljski plin.

Rusija slovi tudi po prikupnih lesenih spominkih – matrjoškah, sibirskem tigru, pravoslavnih cerkvah, tradicionalni zeljni juhi - boršču in tako naprej.

Znana po nizkih temperaturah

Evropski del Rusije: V osrednjih delih Rusije, kot je Moskva, so zime hladne, povprečne januarske temperature se gibljejo med −10 in −15 °C, medtem ko poletne temperature narastejo na 20 do 25 Stopinj Celzija.

Sibirija in arktična območja: V zimskem času so temperature v severnih in vzhodnih delih Rusije, zlasti v Sibiriji, lahko izjemno nizke. Povprečna zimska temperatura v Sibiriji je približno od −20 do −40 °C, vendar lahko v nekaterih delih pade tudi pod −50 °C (na primer v mestu Ojmjakon, enem najhladnejših krajev na svetu).