Foto: Društvo Jasa

Slikanica je polna ilustracij, ki so jih prispevali otroci iz slovenskih vrtcev in osnovnih šol, pri čemer prevladujejo plakati in ilustracije otrok druge in tretje triade različnih osnovnih šol iz Slovenije.

Naslovnica ekološke slikanice Z naravo v objemu. Foto: Društvo Jasa

V knjigi spoznamo kaj sploh je ekologija, zakaj so v naravi pomembne prav vse živali, čeprav nam kdaj kakšna ni najbolj "pri srcu" ker nam na primer poje pridelek, solato ali korenje na vrtu. A kljub temu imajo svojo vlogo tako mravlja, kot slon, lastovka in vse ostale. Podobno je z rastlinami. V naravi imamo tako drevesa, kot grmovje, zdravilne rastline, zelenjavo in mnoge druge. Vse poteka v nekakšnem sožitju in se med seboj prepleta oziroma kot radi rečemo, da stvari v naravi krožijo.

Foto: Društvo Jasa

Človek pa je tisti, ki velikokrat ogrozi naravo z grajenjem asfaltiranih cest in nebotičnikov.

V knjigi tako izvemo, kakšno je dejansko mesto človeka v naravi in kako bi bilo dobro, da ravnamo, da bi ohranili naravo (zrak, vodo, prst, ...) čim bolj in čim dlje čisto.

V okviru oddaje O živalih in ljudeh je nastal tudi ta videoprispevek, v katerem so svoje misli o knjigi povedali odrasli (ravnateljica, avtorica didaktičnih nalog, predsednica društva, ki je knjigo izdalo in drugi) ter seveda otroci in učenci, ki so še posebej v stiku z naravo

Prospevek o knjigi Z naravo v objemu v oddaji O živalih in ljudeh

V knjigi spoznamo tudi, da ima narava svoje potrebe, torej tako živali, rastline kot človek. Vsi potrebujemo zrak, vodo, hrano, bivališče ali rastišče, tudi zatočišče v primeru mraza, dežja, toče in podobno.

Foto: Društvo Jasa

Spoznamo tudi gozd, ki je ogromen ekosistem in bivališče mnogim živalim, rastlinam, tudi ljudje radi zahajamo vanj, ker je tam bolj čist zrak ter mnoge divje rastline kot so gozdne jagode, borovnice, kostanj, zeliščne rastline in podobno.

Kaj nas lahko nauči dober odnos do narave in skrb za ekologijo?

"Z učenjem okolju prijaznega sobivanja z našim edinim planetom krepko zamujamo, zato se zelo trudimo nadoknaditi zamujeno. Ekologija kot veda novejše dobe nas uči predvsem premišljenosti, strpnosti in sočutja do narave, ki nas vse obdaja in brez katere ne moremo preživeti. Ekologija nas uči prepletenosti vsega, kar obstaja na naši Zemlji. Uči nas, da je narava velik in občutljiv sistem, v katerem se moramo znati obnašati, da lahko naprej lepo živimo. Ekologija nas uči spoštljivosti do narave. Slikanica je nadvse dober prispevek k razumevanju delovanja narave in okolja okoli nas. Vredno jo je večkrat prebrati in ponotranjiti vsebino. Z dobrim védenjem o ekologiji bo svet srečnejši in s svetlejšo prihodnostjo," je v spemni besedi zapisal mag. Teo Hrvoje Oršanič, direktor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave.

Pa vendar: človekove razvade velikokrat škodujejo naravi

Veliko stvari, ki jih je iznašel človek, so nam v veliko pomoč, a hkrati veliko stvari uporabljamo zato, ker smo razvajeni in zato se kopiči veliko preveč smeti, onesnažuje okolje, seka drevesa, kjer gradimo ogromne stvabe in ceste. Po nepotrebnem človek tudi kupuje ogrome količine novih oblek, na izlet se vozimo v zelo oddaljene kraje, čeprav imamo lepo pokrajino in vse, kar potrebujemo lahko bistveno bližje. Če za vožnjo uporabimo letalo, avto ali drugo prevozno sredstvo, potrebujemo bencin, nafto ali elektriko. V vsakem primeru onesnažujemo okolje bolj ali manj in seveda je bolj smisleno, da ga onesnažujemo čim manj.

Foto: Društvo Jasa
Foto: Društvo Jasa

Ob dnevu Zemlje bodo vse slovenske šole prejele izvod knjige

V Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave so v sodelovanju z društvom Jasa, ki je izdajatelj knjige, poskrbeli, da bo zelo ekološka slikanica izročena vsem osnovnim šolam v Sloveniji; in to na dan Zemlje, ki ga obeležujemo 22. aprila.

Tema letošnjega Svetovnega dne Zemlje – Naša moč, naš planet – poudarja nujnost skupnega delovanja za trajnostno prihodnost. Ključ do le-te je ozaveščanje in izobraževanje mladih, saj bodo prav oni tisti, ki bodo odločali o prihodnosti našega planeta.

Ohranjanje narave in prehod na čisto energijo sta pomembna stebra trajnostnega razvoja, pri čemer imajo izobraževalne ustanove izjemno vlogo. Sodobna družba je pogosto usmerjena v potrošništvo, kar vodi v izgubo naravnih habitatov, zmanjševanje biotske raznovrstnosti in podnebne spremembe.

Da bi prihodnje generacije lahko odgovorno in trajnostno upravljale s planetom, moramo vsi skupaj poskrbeti, da bodo mladi, torej učenci imeli dostop do kakovostnih virov znanja in priložnosti za ukrepanje. In knjiga je zelo dober dostop, saj nam lahko obogati um in samo zaradi ene knjige lahko ravnamo drugače, kot če je ne bi nikoli prebrali ali slišali za načine, kako lahko kar najbolje skrbimo za naravo.

Foto: Društvo Jasa

Knjiga Z naravo v objemu vam, dragi učenci, približa živi svet in neživi del narave, vas spodbuja k poznavanju in spoštovanju narave ter tudi k iskanju rešitev za bolj trajnostno prihodnost.

V povezavi z letošnjo temo Svetovnega dne Zemlje pa lahko knjiga služi kot izhodišče za učno obravnavo, okrog katere se lahko razvije poučen pogovor o ključnih izzivih v današnjem času, kot so podnebne spremembe, ohranjanje biotske raznovrstnosti in energetska trajnost.

Prav tako ponuja priložnosti za ustvarjalne interne projekte ter poglobljene razprave o vlogi posameznika pri varstvu narave in okolja.


Foto: Društvo Jasa