Braillova pisava oziroma vprašanje za vas: znate brati s prsti?
Morda se premalokrat zavedamo, kako srečni smo lahko, da vidimo in beremo knjige, gledamo televizijo in sploh vse, kar nas obdaja. Slabovidni in tisti, ki pa sploh ne vidijo, lahko kljub temu berejo. Vas zanima, kako?
Pisava, ki jo uporabljajo slepi in slabovidni, je drugačna od abecede, ki jo poznamo tisti, ki vidimo. Imenuje se Braillova pisava. V slovenščini ji rečemo tudi brajeva pisava ali brajica. Gre za posebno pisavo, ki je sestavljena iz zaporedja "pikic". Z dotikom z blazinicami prstov lahko preberemo, kaj te "pikice" pomenijo. Vas zanima, zakaj se imenuje ravno Braillova? Zato, ker jo je razvil Louis Braille leta 1821.
Gre za gospoda, ki se je rodil v Franciji. Ob rojstvu je imel zdrav vid, a je zelo zgodaj zaradi posledic nesreče oslepel. Zelo si je prizadeval, da bi kljub temu lahko bral, zato je že v svojih najstniških letih razvil metodo, ki že dve stoletji slepim in slabovidnim omogoča sporazumevanje in dostop do znanja. Zelo zanimivo, kajne?
Braillova pisava je sestavljena iz različnih zaporedij pikic oziroma krogcev. Foto: Tanja Mojzer
Mi smo se udeležili delavnice, na kateri so učenci s to pisavo poslikali oziroma "pisali" na majice. Delavnica je nastala pod okriljem Kulturno ekološkega društva Smetumet. V Sklopu dogodka je potekala tudi izmenjava igrač ZOOPI-ja (Zavoda za otrokom in okolju prijazno igro). Na oblačila se je tiskala brajica s pomočjo sitotiska. Postopek je bil takšen: najprej je bilo treba izdelati prozorno folijo z luknjicami, ki so ponazarjale črke v Braillovi pisavi. Potem pa so to folijo položili na majico in z napihljivimi barvami to črko pobarvali na majico oziroma kateri drug kos oblačila. Ko se je barva posušila, je bilo mogoče s prsti "pobožati" te črke oziroma prebrati, kaj je napisano.
Tako se je na majico napisalo ime ali kakšna druga misel. Foto: Tanja Mojzer
Na delavnici se je oblačilo označilo tudi tako, da so slepi in slabovidni lahko med seboj ločili majice tudi po barvi.
Sito, s katerim se s pomočjo tehnike sitotisk pobarva oblačilo. Sito se položi na majico in skozi majhne luknjice gre ravno prava količina barve, ki se odtisne na oblačilo. foto: Tanja MojzerIzbrala se je lahko kakršna koli barva. Foto: Tanja MojzerDelavnica je bila brezplačna, s seboj je bilo treba prinesti le svoj kos oblačila. Foto: Tanja MojzerV Zavodu do otrok in okolja prijazno igro velikokrat organizirajo različne delavnice. Foto: Tanja MojzerVijoličasta barva za vijoličast napis. Foto: Tanja MojzerFolija z luknjicami. Gre za folijo, v katero zlagamo bel pisarniški papir. Foto: Tanja MojzerTukaj pa vidimo delavnico, kjer so nastajale luknjice v prozorni foliji. Foto: Tanja MojzerLuknjice so se naredile z okroglim predmetom, na katerega je bilo treba udariti. Foto: Tanja Mojzer
Tok-tok! Foto: Tanja Mojzer
Vsako zaporedje luknjic predstavlja določeno črko. Foto: Tanja Mojzer
Pod majico je skrit časopisni papir, da se barva ne popacka. Skozi sito pa se nato s čopičem pobarva "krogce", ki predstavljajo določeno črko. Foto: Tanja MojzerLuknjice v foliji lahko naredite kar z luknjačem. Foto: Tanja MojzerKladivo v roke in luknjice bodo tukaj. Foto: Tanja MojzerČe morda niste vedeli, vsaka Braillova celica sestoji iz kombinacij šestih pik, razporejenih v liku pravokotnika. Tukaj zdaj ni nobenih črk, so samo "pike", ki so osnova za razporeditev črk. Foto: Tanja MojzerDrugi del delavnice je vseboval izdelovanje grafitov z Braillovo pisavo na odpadno embalažo. Foto: Tanja MojzerStroj za tiskanje Braillove pisave na odpadno embalažo. Foto: Tanja MojzerCelotna abeceda. Foto: Tanja MojzerBraillova pisava na odpadni embalaži je ideja, kako polepšati dan slepim in slabovidnim. S pomočjo stroja je namreč mogoče na embalažo odtisniti misli in grafite, ki bodo krasili klopi in druge predmete na javnih površinah. Foto: Tanja MojzerIgračke, ki nastopajo v pravljici. Foto: Tanja MojzerZasledili smo tudi knjigo Sveže dobrote za prijatelje. Je zelo posebna knjiga, saj je napisana v dveh pisavah - za tiste, ki vidimo, in za tiste, ki ne, torej v brajici. Zraven tega pa vsebuje tudi nalepljene predmete namesto ilustracij oziroma fotografij. Foto: Tanja MojzerIlustracija, ki se je lahko dotaknete. Foto: Tanja Mojzer
Vas zanimajo začetki Braillove pisave?
Braillov sistem temelji na podlagi metode komunikacije, ki jo je sprva razvil Charles Barbier. Naredil ga je, ker je Napoleon želel način, s katerim bi si vojaki ponoči izmenjevali sporočila, brez svetlobe - tako imenovano nočno pisanje. Barbierev sistem je bil za vojake pretežak, saj se ga niso mogli naučiti. Čez nekaj časa jo je preklicala vojska. Leta 1821 je Barbier obiskal Nacionalni inštitut za slepe v Parizu, kjer je srečal Louisa Brailla. Ravno Louis pa je ugotovil vzrok neuspeha pisave. Težava je bila v človeškem prstu, ki ne more razbrati znaka brez premikanja in tako ne more hitro brati črke za črko. Njegova rešitev je bila uporabiti celico s šestimi pikami - Braillovo celico - ki je bila revolucija v komuniciranju za slepe ljudi. Na spodnji fotografiji lahko vidite besedilo v knjigi, kjer sta uporabljeni obe pisavi (za slepe in za tiste, ki vidijo).
Zelo zanimiva knjiga. Foto: Tanja MojzerTukaj so igrače, ki ponazarjajo predmete, ki nastopajo v knjigi. V celoti so jih izdelali (predvsem zašili) slepi in slabovidni. Foto: Tanja MojzerFoto: Tanja Mojzer