V Sloveniji je 1. november uradni praznik od leta 1991 in se imenuje dan spomina na mrtve oziroma med ljudmi pogosto še vedno vsi sveti. Poleg Slovenije je 1. november dela prost dan tudi v vseh sosednjih državah, v Avstriji, na Hrvaškem, v Italiji in na Madžarskem.

Mednaroden praznik in dela prost dan tudi drugod po svetu

Zunaj Evrope je 1. november državni praznik v Čilu, Boliviji, Gvatemali, Peruju in na Filipinih. V El Salvadorju je državni praznik vseh svetih 2. novembra, v Kolumbiji 4. novembra, v Braziliji, Ekvadorju in Venezueli pa ga praznujejo 2. novembra pod imenom dan vernih duš.

V Sloveniji dan mrtvih spada v sklop krompirjevih počitnic, kar pomeni, da so šolarji zadnji teden oktobra doma oziroma ne obiskujejo pouka. Letos boste ponovno sedli v šolske klopi v ponedeljek, 6. novembra. Foto: BoBo

Ne pretiravajte s prižiganjem svečk

Predvsem krščanska cerkev je pogosto preveč nagnjena k simbolom spominjanja na preminule prijatelje in sorodnike. Nošenje in prižiganje sveč na grobove je postala zakoreninjena stalnica, s katero ljudje "dokazujejo", da se spominjajo umrlih sorodnikov. Dejstvo pa je, da s takšnim pretiravanjem ne delamo prav nič dobrega za naše okolje. Spomin na umrle sorodnike in prijatelje je namreč zelo osebna stvar in sveča je le zunanji kazalnik, da smo obiskali grob umrlega.

Pretiravanje s svečami na grobovih močno onesnažuje okolje. Foto: BoBo

Poznate projekt Sveča manj?
Preprečevanje in zmanjševanje količin odpadkov je prednostna naloga projekta Sveča manj, ki pa ni lahka, saj zahteva spremembo našega razmišljanja in tudi navad. Običajno pri kupovanju izdelkov sploh ne razmišljamo o tem, da bo nakup ali del tega nakupa prej ali slej končal med odpadki. Noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati. Zato je naloga projekta Sveča manj spodbujati ljudi k razmišljanju, da odpadki nastajajo pri vsakem našem početju in da količino odpadkov lahko zmanjšujemo sami.

Na spletni strani Sveča manj lahko prižgete virtualno svečko za tistega, ki vam je ljub, a ga na žalost ni več med nami. Zraven lahko tudi napišete kakšno lepo misel.

Zdaj veste, da lahko svečko za nekoga, ki ga več ni med nami, prižgete tudi "na računalniku". Foto: BoBo