Kaj dramaturg počne?
Dramaturg prireja, preoblikuje ali prevaja besedila in raziskuje dokumentacijo o njih. Analizira izbrano dramsko besedilo ter izsledke analize tudi javno predstavi.
V procesu študija gledališke uprizoritve, filma, televizijske igre, radijske igre, dokumentarne oddaje in drugih umetniških praks posameznih medijev sodeluje z režiserji, scenografi, kostumografi, igralci, lektorji in tehničnim osebjem. Kot kritični opazovalec se dan za dnem srečuje z delom na odru.
Dramaturg je prvi "notranji" kritik uprizoritve v pripravi. Ureja dokumentarni gledališki list.

Zelo se povezuje z drugimi gledališkimi delavci
Skrbi za razvoj in usposobljenost dramaturgov začetnikov. Spremlja in ocenjuje raven umetniškega izraza gledališkega igralskega ansambla v celoti in vsakega v njem.
Organizira in vodi javne razprave o problematiki umetniških praks gledališča, filma, televizije, radia in drugih medijev. Sodeluje z dramatiki pri nastajanju novih dramskih del. Bere, ocenjuje in izbira dela, ki bodo uvrščena v gledališki repertoar ali so namenjena filmski, televizijski ali radijski izvedbi.

Njegovi izdelki so:
- analiza dramskega, filmskega, televizijskega ali radijskega dela,
- prevod dramskega besedila,
- dramsko besedilo,
- filmski ali televizijski scenarij in
- znanstvena publikacija.
Vedno je na tekočem z umetnostjo
Spremlja sodobna dogajanja v umetnosti in tehnološke novosti na teh področjih. Vešč je pisanja in branja v materinščini in vsaj v dveh svetovnih jezikih. Zna se izražati tako literarno kot tudi strokovno, ustno in pisno.
Razmah računalniške tehnologije zahteva od dramaturga znanja s področja uporabe računalnika, v prvi vrsti za pisanje, pa tudi za dostop do novih virov informacij. Imeti mora dobro fizično in psihično zdravstveno stanje in sposobnost javnega komuniciranja.
