Prav je, da se dekleta že pred samim nastopom prve menstruacije na to pripravijo; in to tako, da si o tem preberejo kakšno strokovno literaturo, se o tem pogovorijo s svojo mamico, morda starejšo sestro ali prijateljico, ki že ima redne menstruacije.

Dekleta dobijo menstruacijo ob različni starosti, nekatere prej, druge nekoliko pozneje (načeloma se pojavi med enajstim in petnajstim letom). Začetne menstruacije so velikorat tudi še neredne, kar je popolnoma običajno in zato ni treba skrbeti, če kakšen mesec je, kakšen pa sploh ne.

Dogaja se tudi to, da pride prva menstruacija, potem pa je kakšna dva meseca ni in potem se spet pojavi. Jajčeca so v fazi dozorevanja, in lahko traja določeno obdobje, da se v telesu vzpostavi pravo ravnovesje in s tem ciklus, ki naj bi trajal 28 oz. 29 dni (v tolikšnem času, kot Luna obkroži Zemljo, od tukaj tudi prispodoba, da so ženske kot Lunine mene).

Obiskali smo Hišo eksperimentov, ki je znana po tem, da v njej določeno tematiko spoznamo skozi naloge in delavnice. Tokrat je bila tema menstruacija.
Ena izmed vodenih postaj na temo menstruacije so bili tudi higienski pripomočki ob tem pojavu. To so, kot vemo, vložki in tamponi, ki vpijejo menstrualno kri, da nam ne zmoči spodnjih hlačk in obleke. Preverili smo lahko različne velikosti vložkov in se prepričali, koliko mililitrov krvi lahko določen vložek vpije.
Slikovni prikaz ženskih spolnih organov. O njih se v šoli učimo pri biologiji, prav pa je, da si vsako dekle izposodi v knjižnici oziroma morda celo kupi kakšno literaturo na temo menstruacije, da bo lažje razumela sebe in svoje telo.
Morda niste vedeli, da tampone in vložke izdelujejo tudi iz vlaken bukovega lesa. Ja, prav ste prebrali, ne samo iz bombaža, tudi iz bukve se izdelujejo tovrstni higienski pripomočki.
Vlakna, iz katerih nastane vložek ali tampon. Tudi to je bila ena od poučnih postojank v Hiši eksperimentov.
Tulec iz bukovih sterilnih vlaken, ki ga nato stisnejo pod pritiskom, da je manjši in gostejši.
Tamponi iz naravnih materialov, ki so seveda zelo sterilni in pripravljeni za uporabo v intimnih ženskih delih. Vedeti morate, da je zelo velika prednost uporabljati naravne materiale v primerjavi z umetnimi (plastika).
Različne faze izdelave tampona, ki se med menstruacijo vstavi v nožnico.
Drugi naravni material poleg bukovine je bombaž.
Takšen je naraven bombaž.
V tej delavnici se med seboj primerjajo različni tamponi, da ugotovimo, koliko in kako vpijajo menstrualno kri.
Nekateri tamponi so primerni za plavanje v vodi, npr. v morju in toplicah, drugi nekoliko manj, ker se prehitro napijejo vlage.
Na tej delavnici smo lahko pogledali v mikroskop, kjer smo opazovali kapljico krvi.
Poglejte jo – kapljico krvi, ki pod mikroskopom ponuja popolnoma drugačen pogled.
Vrteli so se tudi izobraževalni videoposnetki na temo menstruacije.

Videoposnetki iz oddaje Infodrom:

Infodrom: Menstruacija
Infodrom: Menstruacija in higienski pripomočki
In za konec še nekaj zabavnega – računalniška igra, ki lovi kapljice krvi, vse dokler vložek ni popolnoma prepojen in ga je treba zamenjati.