
1. in 2. maj praznujemo praznik dela v Sloveniji ter tudi v večini držav po svetu
Gre za mednarodni praznik dela in izvira iz zgodovinskih bojev delavskega razreda za pravice delavcev, kot so omejitev delovnega časa, boljše delovne pogoje in priznanje dostojanstva dela. Praznovanje 1. maja izhaja iz zgodovinskih dogodkov, kot je delavska stavka za osemurni delavnik, ki se je zgodila konec 19. in začetek 20. stoletja.
V Sloveniji je 2. maj dodaten praznik, ki je bil uveden kot dan delovne praznosti zaradi tradicionalne prakse dela na podeželju, kjer so ljudje 1. maja praznovali na svojih kmetijah in so si 2. maj vzeli za počitek.
Praznik dela, ki ga obeležujemo 1. maja, je mednarodni praznik dela in solidarnosti delavcev. Ima globoko zgodovinsko ozadje in simbolizira boj za delavske pravice ter izboljšanje življenjskih pogojev delavcev po vsem svetu.

Ta praksa se je ohranila tudi po urbanizaciji in industrializaciji Slovenije. Tako 2. maj prav tako postaja dan, ko se družine odpravijo na izlete ali se preprosto spočijejo po praznovanju 1. maja.
1. maj je bil leta 1889 uradno sprejet kot mednarodni praznik na Mednarodnem kongresu drugega internacionala, kjer so se socialistične in delavske organizacije odločile, da bo ta dan posvečen solidarnosti delavcev.
V Evropi je praznik hitro pridobil pomen, še posebej v socialističnih in komunističnih državah. Danes pa je praznovanje Praznika dela postalo običajno tudi v mnogih kapitalističnih državah (tudi v ZDA, čeprav tam ni uradni praznik).