Kakšna naj bi bila zdrava in uravnotežena prehrana za učence?
Čim bolj raznolika, da dobijo vse potrebne hranilne snovi. Kombinacija vseh makrohranil (ogljikovih hidratov, beljakovin, maščob) v vsakem obroku. Pomembno je imeti tri glavne obroke na dan in dve manjši malici. Seveda pa je treba hrano uživati v zmernih količinah, še posebej sladkarije in prigrizke.
Kakšna je sestava zdravih hranil v prehrani?
Ogljikovi hidrati
So glavni vir energije, potrebni za telesno in umsko dejavnost. Pomembno je izbirati kompleksne ogljikove hidrate, kot so polnozrnati kruh, testenine, rjavi riž in ovseni kosmiči. Izogibamo se predelanih sladkih izdelkov, ki imajo malo hranilne vrednosti.
Beljakovine
Potrebne so za rast in obnovo tkiv. Zdravi viri vključujejo pusto meso (piščanec, puran), ribe, jajca, mlečne izdelke, stročnice (fižol, grah, leča), oreščke in semena.
Maščobe
So pomembne za razvoj možganov in hormone, a izbirajmo zdrave maščobe, kot so nenasičene maščobe iz rib, oreščkov, semen, oljčnega in repičnega olja. Izogibajmo se nasičenih maščob (hitri obroki, sladkarije) in transmaščob (predelani prigrizki, ocvrte jedi).
Sadje in zelenjava
Zagotavljata vitamine, minerale, vlaknine in antioksidante. Učenci naj pojedo vsaj pet porcij sadja in zelenjave dnevno, v različnih barvah, da pridobijo čim več različnih hranil.
Mleko in mlečni izdelki
Vsebujejo kalcij, ki je pomemben za razvoj kosti in zob. Priporočeni so jogurt, sir in mleko, lahko tudi rastlinski nadomestki (kot so mandljevo, riževo ali ovseno mleko), obogateni s kalcijem.
Voda in nesladkani čaji
Pomembno je, da učenci spijejo dovolj vode čez dan. Izogibajmo se sladkanim pijačam in gaziranim sokovom, ki vsebujejo veliko sladkorja.