Kipar izdeluje kipe iz različnih vrst materialov. Materiali, ki jih uporablja pri svojem delu, so kamen, les, glina, vosek, različne vrste kovin, mavec, umetne mase, plastika in drugi.

Zaposlijo se lahko tudi kot predavatelji na fakultetah in drugih šolah. Delajo lahko tudi v muzejih, v turizmu in na področju restavratorstva.

Lončarski izdelki. Foto: BoBo

Kdo lahko postane kipar?

Kipar kot svobodni umetnik opravlja svoj poklic na podlagi lastnega interesa in z željo po umetniškem ustvarjanju. Umetnike zanima svet, ki ga obkroža, kjer dobiva ideje za svoje kipe. Po naravi je raziskovalen in radoveden, vedno je na preži za nečim novim – tako v smislu idej kot tudi možnih materialov, ki jih lahko uporabi za izdelavo kipa.

Kipar mora biti tudi seznanjen je s postopki obdelave različnih vrst materialov, spremlja pa tudi razvoj novih materialov. Zna kritično oceniti rezultate svojega dela.

Kiparji so načeloma svobodni umetniki, saj pri svojem delu potrebujejo svobodo in inspiracijo, ki prihaja iz njih osebno. Foto: Pixabay
Kipar Jakov Brdar v svojem kiparskem ateljeju. Foto: BoBo

Kiparji so zelo spretni in imajo bujno domišljijo. Pri svojem delu uporabljajo cel kup različnega orodja, kot je orodje za oblikovanje mehkih materialov, pa različne velikosti in oblike dlet, kladivo, pilo, brusilke in brusni papir, tudi varilni aparat.

Ne boste verjeli, toda pri svojem delu uporabljajo tudi motorno žago. Ti konjički, ki jih vidite na fotografiji, so nastali ravno s pomočjo motorne žage.

Kiparji lahko izdelujejo tudi izdelke iz lesa. Foto: BoBo

Pri svojem delu uporabljajo tudi različne kiparske tehnike, kot so modeliranje (glina, plastelin, umetne mase), klesanje v kamen (najpogosteje je to marmor ali granit), rezbarjenje in livarstvo (pri tem večinoma uporablja bron, svinec in cink).

Ko je izdelek z glino dokončan, ga je treba še posušiti, nekateri izdelki se pa tudi spečejo v pečici (na primer nakit, različni okrasni izdelki in podobno).