Med branjem knjig pridobivamo nove besede, izraze in boljše razumevanje jezika. S tem razvijamo tudi svojo sposobnost natančnejšega izražanja misli, kar je ključnega pomena tako za pisno kot ustno komunikacijo.
Razvijamo tudi kritično mišljenje in analitične sposobnosti
Za vas, dragi učenci, je branje še posebej koristno, saj se naučite analizirati like, zgodbo, motive ter teme. To vam pomaga razvijati sposobnost kritičnega razmišljanja, kar je dragoceno v vseh šolskih predmetih.
Domišljija in ustvarjalnost
Branje fikcije, zgodb in pripovedi spodbuja domišljijo in ustvarjalno mišljenje. Učenci se lahko postavite v svetove, ki so drugačni od vsakdana, kar povečuje sposobnost razmišljanja izven ustaljenih okvirjev.
Čustveni razvoj in empatija
Z branjem zgodb o različnih likih in situacijah razvijate empatijo, saj bolje razumete občutke in izkušnje drugih ljudi. To vam lahko pomaga pri socialnem in čustvenem razvoju.
Zmanjševanje stresa in sprostitev
Branje lahko služi tudi kot sprostitvena dejavnost, ki pomaga zmanjšati stres in tesnobo, kar je še posebej pomembno v obdobjih šolskih obveznosti in izpitov.
Izboljšanje pisanja
Ko učenci izbirate različne sloge pisanja, se naučite oblikovati stavke, strukturirati misli in pravilne rabe jezika, kar vam pomaga pri pisanju šolskih nalog in esejev.
Branje knjig je torej večdimenzionalno zelo koristno, saj vpliva na intelektualne, čustvene in socialne spretnosti ter učence pripravlja na uspeh v šolskem in življenjskem okolju.
kaj pa radi berete vi? Nekaj učencev je tudi stopilo pred kamere v oddaji Infodrom in povedali so, kaj najraje berejo!