Včasih so znali pisati le privilegirani v cerkvenih krogih

Vse to, kar imamo danes, torej dostop do vseh informacij po svetu zaradi interneta, je bilo včasih popolnoma nepredstavljivo. Ljudje so se sporazumevali le z ljudmi, ki so jih fizično srečali in spoznali, otroci in mladi pa seveda s pomočjo staršev in njihovih prijateljev, sorodnikov, morda sosedov.

Zakaj je torej 31. oktober tako pomemben dan?

Praznik je bil vpeljan leta 1992, torej eno leto po osamosvojitvi Slovenije od takratne države Jugoslavije, katere del je bila Slovenija, zraven še pet republik. Gre pa za to, da je bil 31. oktober razglašen kot dela prost dan, torej državni praznik in so ga poimenovali dan reformacije. Posvečen je verskemu, družbenopolitičnemu in kulturnemu gibanju v 16. stoletju, ki je Slovencem prineslo prve tiskane knjige v slovenščini, prvo slovnico in s tem slovenski knjižni jezik.

Trubarjeva domačija na Rašici pri Velikih Laščah. Danes je to muzej, posvečen Primožu Trubarju. Foto: Boštjan Podlogar

Najvplivnejši slovenski predstavnik reformacije je bil Primož Trubar, ki je bil avtor prvih natisnjenih knjig v slovenščini, Katekizma in Abecednika (obe sta izšli leta 1550). Drugi vidni predstavniki reformacije v Sloveniji so bili Jurij Dalmatin (prevod celotne Biblije v slovenščino), Adam Bohorič (prva slovnica slovenskega jezika) in Sebastijan Krelj (jezikovni in pravopisni reformator).

Kot rečeno, so v tistem času znali pisati zelo redki posamezniki, za katere bi lahko rekli, da so bili v takratni družbi zelo privilegirani. Obvezno šolstvo je namreč na območju Slovenije uvedla šele Marija Terezija in to je bilo 6. 12. 1774. Primož Trubar in ostali predstavniki reformacije pa so znali pisati že veliko prej, saj je prva knjiga izšla torej 224 let pred obveznim šolanjem, kjer se je pisanja lahko naučil vsak.

Primož Trubar se je zelo boril in si prizadeval, da bi Slovenci imeli svoj jezik in se ga tudi naučili pisati. Zato je njegova knjiga Abecednik v bistvu priročnik, s katerim so se ljudje in otroci naučili pisati.

Primož Trubar je bil star šele 12 let, ko se je odpravil na šolanje v tujino. Pisati in brati so ga naučili drugi starejši duhovniki, kar je bilo za tisti čas zelo privilegirano. Foto: Trubarjeva domačija

Zakaj se gibanje, katerega predstavnik je bil tudi Primož Trubar imenuje protestantizem?

Martin Luter je leta 1517 na vrata cerkve v nemškem mestu Wittenberg pribil list s 95. točkami. S tem je sprožil gibanje za spremembe ali reforme v Rimskokatoliški cerkvi, zato se to imenuje reformacija. Pripadnike tega gibanja pa imenujemo protestanti. Eden izmed njih je bil tudi Primož Trubar, za nas zelo pomembna zgodovinska oseba.

Vabljeni tudi k ogledu dveh prispevkov iz oddaje Infodrom, ki vam bosta bolj slikovno razložila, zakaj je bil Primož Trubar zelo pomemben za slovensko zgodovino in slovenski jezik

Infodrom: Kakšna je bila pot do prve slovenske knjige, ki jo je napisal Primož Trubar?
Infodrom: Kdo je bil Primož Trubar?

Osrednjo prireditev oziroma proslavo ob tem dnevu od leta 2012 organizira Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar. Sicer pa potekajo proslave že nekaj dni pred praznikom po različnih krajih v Sloveniji.