Škofjeloški grad: Ta srednjeveški grad, ki se dviga nad mestom, je ena najbolj ikoničnih znamenitosti. V njem je Loški muzej, ki prikazuje zgodovino in kulturo območja.
Škofje Loka je izjemno znan tudi po Škofjeloškem pasijonu. To je eden najstarejših ohranjenih dramskih tekstov v slovenskem jeziku. Gre za procesijsko igro, ki jo je v 18. stoletju napisal pater Romuald, kapucin iz Škofje Loke. Danes je del UNESCO-ve dediščine nesnovne kulturne dediščine (od leta 2016), igra pa se še vedno občasno ob posebnih priložnostih. Naslednja velika uprizoritev, v kateri bo nastopilo izjemno veliko igralcev, bo leta 2026.
Srednjeveško staro mestno jedro: Škofja Loka ima odlično ohranjeno srednjeveško mestno jedro, ki velja za enega najlepših v Sloveniji. Znamenite so ozke ulice, stari mestni trg, obrambni stolpi in hiše z značilno arhitekturo.
Mesto leži ob sotočju rek Poljanske in Selške Sore. Stari Kamniti most, ki vodi v mesto, je eden najlepših v Sloveniji.
Območje okoli Škofje Loke je znano po hribovju in čudoviti naravi, kar privablja pohodnike in ljubitelje narave.
December je čas za Loko v snegu
Tako kot v mnogih drugih slovenskih mestih, je decembra tudi v Škofji Loki izjemno pester program. Namenjen je vsem generacijam, še posebej otrokom, mladim, staršem in pa vsem željnim druženja, spoznavanja, poslovnega mreženja in podobno.
Izjemno pester program festivala Loka v snegu si lahko ogledate na tej povezavi. Že zdaj vam povemo, da je vsebin resnično veliko, od delavnic, risank, koncertov, filmov, pravljic, predstav, športnih dogodkov in podobno. Večina prireditev pa je brezplačnih.
Letošnji december pa je v Škofji Loki zaznamovan kar z dvema sejmoma. Prvi, Miklavžev, je že potekal, sledi pa še Božični sejem, ki bo 20. in 21. decembra. ).
V srednjem veku je bila središče obrtnikov, ki "znajo delati z rokami"
Škofja Loka se ponaša z izjemno dobro ohranjenim srednjeveškim značajem. Njene ulice, trgi in stavbe odsevajo značilnosti arhitekture od 13. do 16. stoletja.
Mestni trg je osrednje zbirališče z meščanskimi hišami, starimi trgovinami in obrtnimi delavnicami.
Mestno obzidje in ostanki utrdb kažejo na zgodovinski pomen Škofje Loke kot strateškega mesta. Znana je po bogati tradiciji rokodelstva. Mesto je imelo močne cehe kot so kovači, mizarji, krojači in tkalci.
Še danes so priljubljeni izdelki domače obrti kot so leseni izdelki in tekstil.
Ste vedeli, da družina Prevc, iz katere je najbolj znan naš skakalec Peter Prevc, prihaja iz Škofje Loke?
Družina Prevc, iz katere izhaja Peter Prevc, prihaja iz Škofje Loke, natančneje iz vasice Dolenja vas, ki je del Poljanske doline blizu mesta Škofja Loka.
Peter Prevc je najstarejši izmed bratov in sester v tej izjemno športni družini, v kateri je kar pet otrok: Peter Prevc (roj. 20. september 1992, Cene Prevc (roj. 12. marec 1996), Domen Prevc (roj. 4. junij 1999), Nika Prevc (roj. 15. marec 2005) in Ema Prevc (roj. 2011).
Cene Prevec je s svojo ženo Julijo Patricijo, s katero sta se poročila 23. maja 2024, odprl slaščičarno sredi Škofje Loke, kjer predvsem žena, ki je po poklicu slaščičarka ustvarja slastne dobrote. Gre za slaščičarno Homan, ki je na Mestnem trgu, pod znamenito Homanovo lipo.
Škofja Loka - mesto ljudi s spretnimi prsti
V preteklosti so na območju današnje Škofje Loke ljudje odpirali mnoge obrti. Med njimi so bile zelo močne te: usnjarstvo (Škofja Loka je imela dolgo tradicijo predelave usnja, ki so ga uporabljali za izdelavo oblačil, obutve in opreme), tkalska obrt (tkali so platno in volno za domačo uporabo ter trgovino), lončarstvo (ljudje so izdelovali lonce, vrče in druge posode, potrebne za vsakdanje življenje).
Tej tradiciji sledi mlada umetnica, arhitektka in avtorica izdelkov iz porcelana Uršula Oitzl Magister. Po končanem študiju in delu v arhitekturi je v oblikovanje porcelana prestopila predvsem zaradi želje po neposrednem stiku z materialom in izvedbi celotnega procesa - od skice do končnega izdelka. Izdeluje sklede, krožnike, tudi uhane in druge izdelke.
V razstavnem in prodajnem ateljeju lahko vidimo tudi veliko peč, kjer dejansko nastajajo njeni unikatni izdelki, saj je porcelan, podobno kot glino, treba večkrat zapeči na zelo visokih temperaturah. Kot je povedala, se porcelan zapeče vsaj dvakrat, končni izdelek pa je veliko trši kot glineni izdelki. Morda niste vedeli, a porcelan je dejansko tako trd, da bi iz njega lahko izdelali tudi vsadke za človeške zobe. Škofja Loka danes ohranja bogato kulturno dediščino, ki temelji na preteklih obrtnih, verskih in trgovskih dejavnostih.
Znanih je veliko lokalnih izdelkov, kot so izdelki iz šibja, ročna dela in lokalne specialitete.
Škofjeloški pasijon uprizorijo vsakih šest let
Kot smo že napisali, je leta 1721, kapucin pater Romuald napisal Škofjeloški pasijon, ki je najstarejše ohranjeno dramsko besedilo, zapisano v slovenskem jeziku. Besedilo Škofjeloškega pasijona je nastalo na podlagi tradicije uprizoritev slovenskih spokornih procesij. Uprizorjenih je 13 postaj (ali podob), ki so zasnovane kot procesija skozi dogodke Kristusovega trpljenja. Te podobe oziroma prizori predstavljajo ključne trenutke iz Jezusovega pasijona, od zadnje večerje do vstajenja.
Vsebina 13 podob:
- Angel z bičem in kelihom: Napoved Kristusovega trpljenja.
- Jezus v vrtu Getsemani: Jezus moli, učenci spijo.
- Jezusa primejo in zvežejo: Juda ga izda.
- Jezusa pripeljejo pred sodnika: Ponižanje pred Kaifo.
- Jezusa obsodijo na smrt: Pilat si "umije roke".
- Bičanje in kronanje s trnjevo krono: Posmeh in ponižanje.
- Jezus nosi križ: Težka pot na Golgoto.
- Srečanje z materjo Marijo: Čustveni trenutek trpljenja.
- Jezus pade pod križem: Pomoč Simona iz Cirene.
- Snemanje oblačil: Ponižanje pred križanjem.
- Jezusa križajo: Kristus na križu.
- Sneta Kristusovo telo: Polaganje v materino naročje.
- Jezusov pogreb: Položitev v grob.
Skupno je v Škofjeloškem pasijonu 869 verzov in teh 13 podob.
Od leta 1999 ga v Škofji Loki uprizorijo vsakih šest let, pri velikem gledališkem spektaklu pa sodeluje približno tisoč prostovoljcev. Škofjeloške ulice in trgi se takrat spremenijo v srednji vek in zdi se kot bi časovni stroj zavrteli nazaj. Gre za izjemno zahteven projekt in je uvrščen na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine.
Dogaja se v velikonočnem času v obliki procesije, nastopajočih ne manjka po ulicah in trgih starega mestnega jedra Škofje Loke. Skozi mesto se pomikajo skupine nastopajočih, ki v dramski obliki uprizarjajo posamezne prizore iz Svetega pisma Stare in Nove zaveze ter razne alegorične motive.
Kot smo že dejali, v predstavi sodeluje več kot 1000 prostovoljcev, od tega več kot 800 igralcev in nad 60 konjenikov. Večinoma gre za domačine iz Škofje Loke ter Poljanske in Selške doline, sodelujejo pa tudi prostovoljci iz sosednjih občin, krajev po Sloveniji in iz zamejstva. Prav zaradi takšne obsežnosti je uprizoritev le na vsakih šest let.