Ko je polje oziroma območje Cerkniškega jezera poplavljeno, meri njegova površina okrog 26 km², ob močnem deževju pa lahko doseže tudi do 38 km². Tako postane največje jezero v Sloveniji. V največjem obsegu je dolgo 10,5 km in široko 4,7 km, največja globina pa je okoli 10 m. Gladina niha od 546 do 551 m nadmorske višine.

Je tudi osemkrat večje od našega sicer stalnega največjega jezera v Sloveniji, ki je Bohinjsko jezero.

Cerkniško jezero je sicer del Notranjskega regijskega parka, ki leži znotraj meja občine Cerknica in obsega dobrih 222 km². Leta 2002 ga je ustanovila Občina Cerknica z namenom, da se ohranjajo, varujejo in raziskujejo naravne in kulturne vrednote tega območja.

Foto: Tanja Mojzer

Če želite spoznati zelo pestro živalsko in rastlinsko življenje tega parka in Cerkniškega jezera, je zelo priporočljivo, da obiščete Center za obiskovalce Cerkniško jezero in pa Muzej Cerkniškega jezera.

Sta v neposredni bližini in vsak posebej prikazuje življenje na tem območju. V obeh boste našli zelo veliko interaktivnih nalog in razstavnih predmetov, ki vam prikažejo pestro življenje in predstavijo ekosistem okrog Cerkniškega jezera. Tukaj namreč živi veliko zelo redkih ptic, žab, žuželk, rib in drugih živali. Ne manjka tudi različnih trav, zeliščnih rastlin, grmovja in dreves. S pritiskom na gumb, lahko celo prisluhnete, kako se oglašajo različne živali.

V Centru za obiskovalce Cerkniško jezero, ki se nahaja ob Cerkniškem jezeru, lahko vidite takšno interaktivno in zelo poučno nalogo, kjer s pritiskom na gumb slišite, kako se oglaša določena žival, ki živi na območju Cerkniškega jezera. Foto: Tanja Mojzer

Mnogih od teh živali, ki so tukaj napisane, gotovo ne poznate, saj gre za zelo redke vrste, ki so znane po tem, da živijo na posebnih območjih.

Cerkniško jezero je velika posebnost, saj skozi leta zelo spreminja svojo podobo. Voda ob suši ponikne skozi uvale, ki so različno velike jame in votline, kamor odteka voda. Ob suši zato območje jezera izgleda popolnoma drugače kot ob deževnih dnevih. Foto: BoBo

Lahko se sprehodite okrog Cerkniškega jezera ali kolesarite

Ob Cerkniškem jezeru je urejenih veliko različnih poti, tiste najdaljše so dolge tudi po več kot 20 kilometrov. Sicer je pa veliko tudi takšnih, ki so dolge okrog tri, štiri ali deset kilometrov.

Cerkniško jezero je na nekaterih območjih polno vode, na drugih pa lahko ima podobo kamnite puščave s kraškimi uvalami. Foto: Tanja Mojzer

Na in ob jezeru je več kot 130 jam, požiralnikov, bruhalnikov in izvirov. Cerkniško jezero je zanimiva izletniška točka s številnimi pešpotmi.

V letu 2021 so na Cerkniškem jezeru zgradili in uredili infrastrukturo, označili pešpoti po jezeru, uredili razgledišča, opazovalnice, poti opremili z zelo bogatimi opisi rastlinskih in živalskih vrst, ter zgodovino življenja z jezerom. Kot rečeno, ob jezeru je poučen Muzej Cerkniškega jezera, sprehodite se lahko na Veliki Javornik, Slivnico, nedaleč stran je tudi Rakov Škocjan, pa Snežniški grad in številne jame.

Ste vedeli, da je znotraj Cerkniškega jezera tudi manjši otok? Foto: Tanja Mojzer

Največ vode je jeseni in spomladi

Voda Cerkniško polje navadno zalije spomladi in v jesenskem času, ko je količina padavin velika. Jezero se napolni zato, ker je dotok vode večji, kot jo lahko skozi odtoke v tleh odteče v skrivnostno podzemlje kraških tal. Vodno zaledje Cerkniškega jezera je precej veliko, celotna Bloška planota, pa vzhodni del Snežniškega hribovja, Javorniki, Loška dolina in Slivnica. Ob obilnem deževju voda potrebuje nekaj dni, da napolni okoli 20 kvadratnih kilometrov cerkniških ravnic, celotno polje, torej 26 kvadratnih kilometrov pa se napolni le ob zares velikih količinah padavin.

Podoba Cerkniškega jezera. Foto: Tanja Mojzer
CERKNIŠKO JEZERO: Kaj vse raste in živi v Cerkniškem jezeru?
Cerkniško jezero ponuja zanimive aktivnosti