22. Otroški festival gledaliških sanj bo potekal od 2. do 11. aprila, v nedeljo, 13. aprila, pa se bo s slavnostno podelitvijo priznanj uradno končal.
Predstave so brezplačne, kar spodbuja dostop do kulturnih vsebin za mlade in omogoča širjenje kulturnega bogastva.
Spored festivala
Podroben spored, kdaj si lahko brezplačno ogledate določeno predstavo, vas čaka tukaj.
Gre za enega najodmevnejših otroških gledaliških dogodkov pri nas, na katerem mladi ustvarjalci na odru uresničujejo svoje igralske sanje.
Tudi letos se bodo predstavile skupine, ki v svojih predstavah združujejo različne gledališke elemente: ples, petje, lutke, senčno gledališče in gib. Ta pestrost omogoča ne le predstavitev raznolikih umetniških praks, temveč tudi spodbuja izmenjavo idej, znanj in izkušenj med sodelujočimi skupinami.

Kaj bo ponujal letošnji 22. festival?
V Festivalni dvorani se bo zvrstilo kar 38 gledaliških in 7 improvizacijskih skupin, v katerih bo nastopilo skupno 597 otrok z različnih koncev Slovenije. Vsaka skupina bo na oder prinesla svoj pogled na gledališče in izrazila edinstven svet, ki ga otroci ustvarjajo z igro, gibom in domišljijo.
Strokovno žirijo bodo sestavljali priznani strokovnjaki gledališke umetnosti: predsednica žirije Staša Prah, Klemen Janežič in Jaša Jenull. Poleg njih bo predstave spremljala tudi otroška žirija, ki jo sestavljajo mladi igralci in igralke Pionirskega doma.
Otroški festival gledaliških sanj postaja med mladimi gledališčniki vedno bolj priljubljen, saj ni veliko priložnosti, ko bi se mladinske skupine lahko javno predstavile. Odlikujeta ga vključevalnost in dostopnost, saj omogoča otrokom iz različnih okolij in socialnih ozadij, da se izrazijo in izkažejo.
Ustanoviteljica festivala, Bjanka Kršmanc, vodja Oddelka za izobraževanje in razvoj kulturno-umetniške ter jezikovno-kulturne dejavnosti v Pionirskem domu, izpostavlja pomen gledaliških sanj: "Sanjati gledališke sanje je čas, ko se spomnimo, da je v življenju še kaj več od vsakdanjosti, trenutek, ko lahko postanemo tisto, kar nismo, ko lahko sporočamo vse, kar drugače zamolčimo, ko se nam odpre prostor za čarovnijo."

Festival je tudi pomembna priložnost za povezovanje in sodelovanje med mentorji dramskih skupin. Izmenjava izkušenj, metod dela, pridobivanje strokovnih napotkov in nova spoznanja bogatijo njihovo delo ter prispevajo k dvigu kakovosti gledaliških produkcij mladih.
Vodja otroške žirije in gledališka pedagoginja Urša Strehar Benčina poudarja: "Oder je prostor upanja. Je prazen prostor, ki ponuja neskončne možnosti, da se na njem naselijo in oblikujejo različni karakterji, zapleti, odnosi, razpleti, zgodbe, svetovi."
Festival tako postaja varno okolje, kjer se mladi lahko izrazijo, preizkusijo in raziskujejo svoje talente. Naučijo se tudi sodelovanja, odgovornosti in empatije.
"Otroški festival gledaliških sanj je pomembna točka v našem kulturnem prostoru. V Pionirskem domu verjamemo, da je umetniško izražanje mladih ključno za razvoj njihove ustvarjalnosti. Igranje na odru vpliva na njihovo premagovanje strahov in grajenje samozavesti," poudarja direktorica Pionirskega doma Barbara Murn Vrviščar.
Otroški festival gledaliških sanj ostaja priložnost za mlade, da se izrazijo, preizkusijo na odru, razvijajo umetniško občutljivost in uresničujejo svoje sanje. S svojo vizijo, podporo in inovativnostjo bogati kulturni prostor in opolnomoča prihodnje generacije ustvarjalcev.
S slavnostno prireditvijo v Festivalni dvorani bodo v nedeljo, 13. aprila, ob 11. uri sklenili 22. Otroški festival gledaliških sanj in podelili priznanja, nagrade in tradicionalne sanjke (kipe, ki jih naredijo mladi tečajniki kiparskih delavnic Pionirskega doma) najboljšim predstavam in posameznikom.