Da bi lahko mladi dobili neposredno izkušnjo dela na nacionalnem radiu, skrbijo že več kot 15 let, v tem času se je novinarskih delavnic udeležilo 1500 učencev in okoli 100 šol.

Letos ima projekt ponovno tekmovalni značaj. Poleg oddaje HUDO, katere gostje so bili in v kateri smo slišali gradivo, ki so ga s pomočjo radijskih kolegov pripravili in posneli mladi sami, so izdelali tudi tekmovalni prispevek o svojem kraju.

Prispevke o Radovljici, Kranju, Celju, Vrhniki, Lipnici, Dutovljah, Škofji Loki in Trebnjem smo lahko prvič slišali v oddaji HUDO, zdaj pa se začenja glasovanje prek spleta. Poleg glasov poslušalcev bodo svoje povedali tudi člani žirije. To sestavljajo Igor E. Bergant, voditelj Odmevov in znan obraz TV Slovenija, Danijel Poslek, odgovorni urednik Prvega programa Radia Slovenija, in Špela Šebenik, vodja radijskih novinarskih delavnic. Vsak od njih bo podelil 4 točke, ki jih med šole lahko razdeli, kakor želi.
Kje lahko glasujete? |
---|
Za najboljši novinarski razred lahko glasujete od 17. maja do 1. junija 2025 na tej povezavi. V priloženem videoposnetku, ki je v tem članku, poslušajte vseh 9 tekmovalnih posnetkov in se odločite, katera skupina novinark in novinarjev vas je najbolj navdušila. Katera šola je pripravila najzanimivejši, najizvirnejši in najbolj poučen prispevek o svojem domačem kraju? Če se ne morete odločiti, lahko še enkrat poslušate vse predstavitve krajev, nato pa glasujete! Poglavja: 00:00:01 – OŠ Antona Tomaža Linharta Radovljica 00:03:11 – OŠ Matije Čopa Kranj 00:06:27 – II. OŠ Celje 00:09:42 – OŠ Ivana Cankarja Vrhnika 00:12:41 – OŠ Staneta Žagarja Lipnica 00:15:59 – I. OŠ Celje 00:19:16 – OŠ Dutovlje 00:22:33 – OŠ Ivana Groharja Škofja Loka 00:25:50 – OŠ Trebnje |
Kaj so povedali člani žirije?
Danijel Poslek je o delavnicah povedal: "Novinarske delavnice zame osebno pomenijo enega izmed bistvenih stebrov vzgoje mladih poslušalk in poslušalcev. Ti ne le, da se seznanjajo z novinarsko in radijsko obrtjo, ampak tudi iz prve roke izkusijo, kako pomembno je posredovanje verodostojnih informacij. Zato so delavnice in sodelujoči v njih izjemno dragoceni, sam pa se zelo veselim sicer odgovorne naloge izbrati najboljše med njimi."
Špela Šebenik: "Sama bi vsem dala točko, saj so se morali učenci in njihovi mentorji potruditi tudi na novinarskih delavnicah in v oddaji HUDO, ne le za svoje tekmovalne posnetke. A se bo treba odločiti."
Svoj kraj so nam predstavili mladi, ki na šolah obiskujejo izbirne predmete, povezane z mediji, ali jih tovrstne dodatne vsebine zanimajo. Sodelovale so: OŠ Antona Tomaža Linharta Radovljica, OŠ Matije Čopa Kranj, II. OŠ Celje, OŠ Ivana Cankarja Vrhnika, OŠ Staneta Žagarja Lipnica, I. OŠ Celje, OŠ Dutovlje, OŠ Ivana Groharja Škofja Loka in OŠ Trebnje, šola iz Izole pa ni oddala tekmovalnega posnetka.
S katere šole prihaja skupina novinarjev, ki bo prejela največ glasov občinstva in žirije, bo znano 7. junija na prireditvi v televizijskem studiu RTV Slovenija, kjer bosta vzdušje stopnjevala tudi mojstra v improvizaciji in stresanju rim iz rokava Um & Kuna.

Kako potekajo radijske novinarske delavnice?
Temo oddaje HUDO določijo učenci in mentorji skupaj z novinarji s Prvega programa Radia Slovenija, v tem letu so si tako šolski novinarke in novinarji skupaj z mentorji izbrali naslednje teme: predstavitev kraja, sladkorna bolezen, šola nekoč in danes, naš odnos do živali in okolja, prosti čas, jeziki, bonton, kamnoseštvo, šport in branje.

Srečanje na zoomu je učencem približalo delo javnega radia in radijske novinarske žanre, na njem so pretresli tudi ideje za snemanje in goste. Nato so se sami dogovorili s sogovorniki za snemanje in sestavili vprašanja, ki so jih pregledali radijski mentorji. Praktični del radijskih novinarskih delavnic je potekal na šoli tri polne ure, v tem času pa so se mladi seznanili s pravili snemanja in snemalnikom, posneli ankete in pogovore s sogovorniki, s tonskimi mojstri, ki so nepogrešljiv del ekipe, pa tonsko gradivo na računalnikih tudi uredili. Janez Podlesnik, vodja skupine za govorna snemanja in prenose: "Mladim se pozna, da odraščajo s sodobno tehnologijo in se spoznajo na različne programe in aplikacije. Tako da tudi naš program za urejanje zvoka nekateri zelo hitro usvojijo. Ko pa jim razlagam, kako je včasih potekalo delo tonskih mojstrov na radiu, pa si vse skupaj težje predstavljajo."

Posnetke so do konca uredili novinarji na radiu, nato pa so bili mladi novinarke in novinarji gosti sobotne oddaje HUDO. Če so se med tednom znašli v vlogi novinarja, tonskega mojstra in glasbenega urednika, saj so izbrali glasbo, ki se je vrtela v oddaji, pa so v soboto doživeli, kako poteka program v živo. Posebno doživetje je bilo tudi, ko so svoje izdelke slišali na radiu.

Ivana z Osnovne šole Dutovlje je o udeležbi na novinarskih delavnicah povedala: "Meni je bilo izredno fajn, zato ker smo se naučili veliko novega in tudi ker smo bili za čas vašega obiska oproščeni pouka."
Njena sošolka Polona je dodala: "Tudi meni je bilo fajn, a priznam, da sem izgubljala živce zaradi kakšnih mašil, ki jih je bilo treba izrezati iz posnetkov. Sicer pa ja, zelo v redu izkušnja." Ema: "Mislim, seveda je bila trema, ker smo snemali za radio, ampak bilo mi je super, lepo se mi je bilo preizkusiti v vlogi novinarke, všeč mi je bilo."