
Zlata bralka, zlati bralec ni le prva, ampak tudi najdlje trajajoča vseslovenska knjižna darilna akcija. Letos so vsi zlati bralci, mentorji branja in šolske knjižnice v Sloveniji ter v slovenskem zamejskem in delu zdomskega/izseljenskega prostora prejeli knjigo Lahko bi umrl na tem kavču avtorja Andreja E. Skubica. Potekala je tudi podelitev v ljubljanskem konzorciju, ki so se je udeležili nekateri zlati bralci.

Kaj je o svojem delu povedal pisatelj Andrej E. Skubica?
"Zgodnja najstniška leta so za vsakogar težka preizkušnja. Nedolžna poredna leta junakov iz otroške serije Trio Golaznikus so mimo, napočila so težja leta odraščanja, ko si mora vsak poiskati svoje mesto, problemi pa so krutejši. Družine lahko razpadajo; zaznamujejo nas lahko bolezni; spopadati se moramo z lokalnimi nasilneži; raziskati moramo svoja čustva in nagnjenja, tudi taka, ki jih je zelo težko razkriti pred drugimi. Vse pa je lažje, če smo obkroženi z ljudmi, ki nas razumejo. Vse to sem hotel v romanu Lahko bi umrl na tem kavču z mano raziskati z vrnitvijo k junakom, ki sem jih skozi leta pisanja zgodbic o Triu dodobra spoznal in jih vzljubil. Veliko mi pomeni, da je knjiga prek projekta Zlata bralka, zlati bralec našla pot do toliko nadobudnih mladih, ki še zmeraj vztrajajo pri branju tiskane besede, zlasti če bo kdo od njih v zgodbi prepoznal tudi lastne težave in začutil nekoga, ki je na njegovi strani," pravi Skubica.

Alenka Veler, urednica mladinskega leposlovja pa je dodala: "Zelo me veseli, da je bila knjiga Lahko bi umrl na tem kavču z mano vrhunskega pisatelja Andreja E. Skubica izbrana za nagrado letošnjim Zlatim bralcem. Bralna značka opravlja neizmerno pomembno vlogo pri motiviranju otrok in mladostnikov za branje ter verjamem, da jih bo knjiga s svojim toplim, pozitivnim sporočilom, humorjem in temami, ki odslikavajo vsakdanje življenje sodobnih mladostnikov, močno nagovorila."
Letošnja knjiga Andreja E. Skubica je tudi dobila nagrado modra ptica in je zanimivo besedilo o veselih, žalostnih in nadvse zanimivih dogodivščinah današnjih mladostnikov. Dekleta in fantje bi lahko »umrli na tem kavču z mano« in v Bralni znački so mnenja, da je kavč nadvse primeren tudi za branje.

Slavko Pregl, podpredsednik Društva Bralna značka Slovenije ni skoparil z lepimi besedami in z veseljem pozdravil zlate bralce: "Teče že dvaindvajseto leto od rojstva zbirke Zlata bralka, zlati bralec; knjige so namenjene dekletom in fantom, ki so v okviru Bralne značke prostovoljno brali ves čas devetletnega šolanja. Doslej je izšlo 27 naslovov v skupni nakladi več kot 350.000 izvodov. Gre za vrhunske izvirne knjige slovenskih avtoric in avtorjev, ki so pred tem dobile pomembne literarne nagrade. Knjižna izvedba zbirke Bralne značke je posebna, razlikuje se od prvih izdaj, in teh knjig ni mogoče kupiti. So lahko trajen ponos prejemnikov.
Z veseljem lahko povemo, da gre za največjo knjižno donacijo v zgodovini samostojne Slovenije. Prepričani smo, da bodo generacije zlatih bralk in zlatih bralcev ljubezen do branja in slovenskega jezika – skratka Bralne značke – ohranile tudi takrat, ko bodo zasedle pomembne položaje v naši družbi."

Rok Zagruševcem, direktor Korporativnega komuniciranja, Telekom Slovenije, ki vsa ta leta podpira Bralno značko pa je dodal: "Zlate bralce odpiramo že od vsega začetka, vseh 22 let. To pa zato, ker verjamemo v komunikacijo, v moč besed in knjig. Knjige širijo naša obzorja, spodbujajo domišljijo in empatijo ter bogatijo naš besedni zaklad. Z odprtim umom in radovednostjo lahko ob prebiranju knjig presežemo meje znanega in odkrivamo nove svetove. Kot take imajo knjige ključno vlogo pri razvijanju miselnosti in sposobnosti bodočih voditeljev in inovatorjev. Tudi sam kot vnet bralec najraje vzamem v roke tiskane knjige, kar je svojevrstno doživetje. Še posebej me veseli, da bodo Zlate bralke in Zlati bralci letos za darilo prejeli knjigo, ki poudarja pomen medsebojne komunikacije in povezanosti, s čimer je mogoče lažje premagati tudi marsikateri izziv. Vsem Zlatim bralkam in Zlatim bralcem želim, da bi ob branju knjige čim bolj uživali."