Čokolada, ki jo vsi tako obožujemo, vsebuje posušeno in fermentirano seme kakavovca. To je drevo, ki prvotno izhaja iz Južne Amerike. Na vsakem kakavovcu zraste približno 40 plodov, ki so na začetku rasti zelene barve, nato pa postanejo rumeno-oranžne, včasih tudi rdeče barve. Vsak plod vsebuje 30–50 semen, iz katerih se pridobiva surovi kakav.

Kakavovec je izjemno občutljiva in nežna rastlina, ki potrebuje zaščito pred vetrom in precej sence še zlasti v prvih štirih letih razvoja. Ob pozorni skrbi drevesa šele v petem letu obrodijo prve sadove; pogosto pa dočakajo starost tudi do 60 let. V enem letu na drevesu zacveti približno 6000 cvetov, a jih le okoli 30 obrodi sad. Tukaj vidimo še zelene plodove. Foto: Pixabay.

Kakšen je kakavovec?
Kakavovec je tropska kulturna rastlina iz družine kakavovčevk. Drevo je zelo visoko, tudi do 20 metrov, največ jih je v Srednji in Južni Ameriki. Gojeni kakavovec je nekoliko nižji, zaradi lažjega obiranja zrn (do 10 metrov).

Drevo ima zimzelene, jajčaste in mehurjaste liste. Neposredno iz stebla ali starejših poganjkov poženejo majhne skupine drobnih belih cvetov. V rdečih ali rumenih plodovih, podobnih melonam in dolgih do 20 cm, je od 30 do 60 semen, kakavovih zrn, ki so zelo grenkega okusa.

Sveža kakavova zrna vsebujejo v poprečju: 37 % vode, 7 % beljakovin, 29 % maščob, 3,5 % škroba, 1,3 % teobromina, kofein, glukozo, 5 % taninskih snovi, pektin, 8 % celuloze, vezane v vinsko kislino, in 2,3 % mineralnih snovi. Kakavova zrna delijo po velikosti, barvi luske in jedru, po zmožnosti odstranjevanja luske od jedra, vonju, okusu in obliki. Foto: Pixabay.

Iz kakavovih zrn pridobivajo kakav. Skrivnost dobre čokolade se začenja pri izbiri kakavovih zrn. Odločilne lastnosti kakovosti zrn so vonj, okus, vsebnost kakavovega masla in videz.

Preden začnejo s predelavo kakava, najprej zrna sortirajo v različne mešanice, odvisno od končnega namena in uporabe. Nato jih očistijo in zdrobijo v mešanico strtih luščin in natrtih trdih jedrc. Luščine ločijo od zrn. Zrna nato spražijo v velikih vrtečih se bobnih, kjer potemnijo in njihova aroma postane izrazitejša.

Na koncu pražena zrna zmeljejo v rjavo snov, ki jo imenujemo kakavova masa in je podlaga za vse nadaljnje stopnje predelave.

Če kakavovo maso segrejejo, se je izloči okoli polovica v obliki kakavovega masla, preostanek pa imenujemo kakavova pogača ali testo, iz katerega izdelujejo čokolado.

Poglejte, kakšna so kakavova zrna v notranjosti. Foto: Pixabay.
Kot vidite, je kakavov orešek precej velik. Za belim ovojem se skrivajo rjava kakavova zrna, ki so precej grenka. Ravno zaradi tega skoraj vsaka čokolada vsebuje veliko sladkorja, da se ta grenak okus ublaži. Foto: Pixabay.
Mnogim je malce grenak okus kakava v čokoladnih torticah, piškotih in drugih dobrotah, všeč. Zagotovo ste že videli v trgovini čokolado, na kateri piše npr. 80 % (ali še več) kakava. To pomeni, da je čokolada bolj temna in vsebuje večji delež kakava. Foto: Pixabay.