
Najprej eno posebno vprašanje: če bi zdaj bil osnovnošolec, bi redno gledal oddajo Male sive celice?
Juš: Ja, sigurno bi, ja! Vedno me je zanimalo tako znanje, radovednost, marsikaj se naučiš, pa tudi mislim, da je zabavno za populacijo te starosti.
Se ti zdi to v redu, da se znanje v tej oddaji podaja na takšen zelo sproščen način?
Juš: Mislim, da je to dandanes že kar nujno. No, vsaj jaz, če bi bil te starosti kot so zdaj naši tekmovalci, bi si želel, da znanje ni preveč, kako naj rečem, popredalčkano. Pomembno se mi zdi, da gledalci in tekmovalci vidijo odgovor, da je torej prisotna vizualna scena. Da se res pokaže razlaga, ker se na ta način marsikaj naučiš.

No, recimo, kaj si se ti kot voditelj naučil, kaj ti je najbolj ostalo v spominu?
Juš: Uf, cel kup enih zanimivih stvari. Mislim, da me najbolj presenetijo kakšna vprašanja iz biologije, predvsem živalskega sveta; recimo, kakšen zanimiv sistem imajo. Pri nas je na primer veliko precej unikatnih živali, ki ne živijo nikjer drugje, medtem ko mogoče kakšna geografija, zgodovina, pa bi rekel, da večinoma, ko vidim vprašanje, že vem odgovor.
Kaj pa samo vodenje te oddaje, v čem se ti zdi najbolj zanimivo?
Juš: Veliko je improvizacije, najbolj zanimiv del pa je gotovo interakcija s tekmovalci. Nikoli ne veš, kaj bodo rekli, kako bodo zgovorni. Se pa vidi, in v tem se mi zdi, da je tudi poseben čar, da čedalje bolj uživamo, ko gre sezona proti koncu. Tekmovalci se malo sprostijo, spoznajo okolje in potem jim ni treba več misliti toliko na tremo, ampak se znajo tudi kaj pohecati in takrat je najlepše.
Bi se ti zdelo zanimivo, da bi tudi pouk v šoli potekal na takšen način?
Juš: V resni šoli, torej v ta pravi šoli, mislim, da to prinaša veliko truda. Že pri nas imamo cel kup sestavljavcev vprašanj, ki res dobro premislijo ta vprašanja, imamo recenzente, ki potem še enkrat premislijo ta vprašanja in to ni najlažje delo. Verjamem, da je včasih lažje odpreti učbenik, pa tam nekaj prebrati, kakor razmišljati o tem, kako na inovativen način podati neko znanje.
Bi še kakšno rubriko dodal v to oddajo, recimo eksperiment je rubrika, ki se je zelo prijela?
Juš: Sigurno, meni recimo so vedno zanimiva kakšna glasbena vprašanja. Pa tudi kakšna vprašanja, povezana z asociacijami, mogoče tudi kaj v stilu kreativnosti. Je pa res, da je kreativnost vseeno malo težje potem ocenjevati, kakor pa recimo vprašanja, ki so bolj vezana na podatke. Čeprav so pri nas večinoma vprašanja vezana na to, da razmisliš predvsem iz svojih izkušenj in izločiš nepravilne odgovore.