Ja, prav ste slišali! Bencin, ki je sicer gorivo večino avtomobilov in strojev, je še kako vnetljiv. Gotovo ste že v kakšnem filmu videli, da je kdo povzročil velik požar s tem, da ga je polil in nato prižgal z vžigalico ali vžigalnikom.
Ta tema je precej resna, a kljub vsemu je prav, da ste s tem seznanjeni, da boste lažje razumeli, zakaj je bencin snov, ki zahteva zelo veliko previdnosti.
Bencin je mešanica različnih ogljikovodikov, ki vsebuje precej hlapnih snovi, kot so butan, heksan, oktan in drugi. Ti hlapi zlahka preidejo v zrak pri običajnih temperaturah. Ko se ti hlapi mešajo z zrakom, lahko tvorijo vnetljive zmesi, ki se ob stiku z virom toplote (npr. iskrica ali plamen) vžgejo. Foto: PixabayBencin ima nizko temperaturo vžiga, kar pomeni, da lahko začne goreti pri nižjih temperaturah kot mnogi drugi materiali. To pomeni, da se ob izpostavitvi viru toplote hitro prične proces izgorevanja, ker hlapi bencina že pri sobni temperaturi tvorijo vnetljive mešanice z zrakom. Foto: ReutersKo bencin gori, sprosti veliko energije v obliki toplote in svetlobe, saj so ogljikovodiki v bencinu zelo energijske spojine. To pomeni, da je izgorevanje bencina zelo intenzivno, ko pride do vžiga, kar dodatno povečuje njegovo vnetljivost. Foto: EPA
Vse te lastnosti naredijo bencin zelo vnetljiv in nevaren v okoljih, kjer lahko pride do stika z virom toplote, iskrico ali plamenom. Zato se pri delu z bencinom in podobnimi gorivi vedno uporablja previdnost in ustrezne varnostne smernice.