Prvi maj je mednarodni praznik dela, ki ga obeležujemo v skoraj vseh državah sveta, kot dan boja za delavske pravice.

Postavljanje majšega drevesa (ali majsko drevo) je ena izmed najbolj priljubljenih in tradicionalnih pomladnih običajev v številnih evropskih državah, tudi v Sloveniji. Ta običaj je globoko zakoreninjen v praznovanju pomladi, obdarovanju narave in dobrodošlici v nov ciklus življenja, ki ga prinaša toplejši čas. Foto: BoBo

V Sloveniji je ta dan praznik, ki je bil posebej pomemben v obdobju socialistične Jugoslavije, kjer je imel zelo močan sindikalni in politični značaj. Prvi maj je bil v socialističnem obdobju povezan z delavskimi shodi in paradami, na katerih so se slavili dosežki delavskega razreda. To je bil tudi dan, ko so bili organizirani veliki sindikalni protesti in slavja.

Čeprav običaj nima več tako močne povezave z plodnostjo ali bogovi narave, je danes predvsem kulturni in skupnostni dogodek, ki simbolizira povezovanje, praznovanje življenja in pomladi. V današnjem času ga pogosto spremlja zabava, glasba in ples, ki so odprti za vse starosti. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

2. maj – Dan po prazniku dela:
V Jugoslaviji so pogosto praznovali 2. maj kot dopolnitev 1. maja. Zaradi dolgega in pomembnega pomena praznovanja praznika dela, so bile včasih nastale tako dolge proslave, da je bila potrebna še en dan za počitek ali dodatno praznovanje.

V socialistični dobi je bila tradicija, da je bil 2. maj pogosto dodatni prosti dan, da bi ljudje lahko uživali v proslavah, piknikih ali počitnicah po prvem dnevu praznovanja.

Največja in osrednja prireditev ob prazniku dela je v Ljubljani na Rožniku. Foto: BoBo