Če žival zboli ali se poškoduje, veterinarji zagotovijo nujno medicinsko pomoč, izvajajo operacije, zdravljenje z zdravili ter druge terapije. Foto: Reuters

S preventivnimi ukrepi, kot so cepljenja in antiparazitski programi, pomagajo preprečiti širjenje bolezni znotraj živalskega vrta.

Pri eksotičnih živalih, ki jih v naravi ni lahko zdraviti, imajo veterinarji poseben pomen, saj znajo pravilno ravnati z njimi.

Veterinarji pogosto sodelujejo pri rehabilitaciji poškodovanih ali zapuščenih živali, ki jih prinesejo v živalski vrt. Njihova naloga je, da te živali pripravijo za morebitno vrnitev v naravo ali jim pomagajo, da se prilagodijo življenju v živalskem vrtu. Foto: ZOO Ljubljana

Zlasti pri redkih ali ogroženih vrstah je veterinar pomemben za raziskave in sodelovanje pri programih razmnoževanja, s čimer prispeva k ohranitvi ogroženih živalskih vrst.

Veterinarji sodelujejo tudi pri ozaveščanju javnosti o zdravju živali in varovanju narave. Njihovo znanje pomaga obiskovalcem razumeti, zakaj je pomembno ohranjati živali in njihova naravna okolja.

V živalskih vrtovih je pomembno tudi upravljanje z boleznimi, ki se lahko prenašajo med živalmi in ljudmi (zoonoze). Veterinarji pomagajo zmanjšati tveganje teh prenosov s primernimi higienskimi ukrepi in nadzorom zdravja živali.

ZOO VETERINAR: Kaj dela veterinar v živalskem vrtu?