Eden izmed takšnih zelo velikih nepridipravov je koloradski hrošč. Niti ni precej velik, a razmnožuje se izredno hitro in tako odrasli kot ličinke jedo krompirjevo zelenje s polno paro.
Če ga ne boste pregnali iz vašega vrta, se zna zgoditi, da ne boste izkopali prav nobenega krompirja.

Vrtnarji, ki so zelo ekološki in nikakor nočejo uporabiti nobenega škropiva, se največkrat odločijo za ročno odstranjevanje tega škodljivca. To sicer traja kar nekaj časa, a rezultati na koncu so.
Potrebno pa je to početi nekaj dni zapored, kajti kakšen se zagotovo skrije in ga ne vidimo (sploh, če pade na zemljo ob korenini). Najbolj skrivnostno mesto pa si poiščejo samice, ki izležejo oranžna jajčeca. Izležejo jih namreč na spodnjo stran listov. Zato je potrebno liste od krompirja obračati. Tam si namreč najdejo skrivališče, tako da tudi te oranžne pikice je potrebno odstraniti oziroma kar odtrgati tisti list.

Izjemno mu dišijo zeleni nadzemni listi krompirja in morda bi se lotil le še jajčevca.
Ne boste verjeli, ampak samica, ki se od samca loči po tem, da je nekoliko večja in bolj okrogla, lahko izleže kar neverjetnih 800 jajčec.
So kot majhne pikice, ki pa zelo hitro rastejo. Samice pa ne samo, da jih izležejo tako veliko, so tudi zelo iznajdljive - jajčeca namreč odležejo na spodnjo stran listov, tako da jih le stežka opazimo. Ravno zaradi tega je potrebno redno opazovati vrtne pridelke, da pravočasno ukrepamo.
V najpozneje šestnajstih dneh se ličinke zelo najedo zelenih krompirjevih listov in popadajo na tla, kjer se zabubijo v zemljo. Nekaj tednov zatem se iz bub razvijejo mladi hrošči.

Hrošči znajo tudi letati in nikar ne mislite, da jih prežene dež. Si bodo že našli primerno skrivališče, lahko tudi v zemlji. Skratka, so zelo odporni, tudi proti mnogim škropivom.
