Račka je mlada raca s puhastim perjem. Race so vodne ptice, ki so večinoma manjše od labodov in gosi, mogoče pa jih je najti tako v sladkih kot slanih vodah. To je gotovo ena njihovih bistvenih lastnosti!
Med potapljanjem iščejo hrano pod morsko gladino. Prehranjujejo se s travami, vodnimi rastlinami, ribami, žuželkami, dvoživkami, črvi in manjšimi školjkami.

V svetu je najbolj razširjena raca mlakarica
Gnezdi v zmernih in subtropskih predelih Azije, Evrope, Severne Amerike, Avstralije in Nove Zelandije. V Sloveniji je mlakarica najštevilnejša med vsemi racami. Pravimo tudi, da je delna selivka, saj se tiste račke, ki gnezdijo v krajih z mrzlimi zimami, selijo v toplejše kraje.

Živi v najrazličnejših vodah, od močvirij in vodnih tokov do ribnikov v središčih mest. Če ste kdaj obiskali kakšen park, v katerem je malce večja mlaka, ste jo zagotovo videli.

Življenjsko okolje rac so vode, ki zanje pomenijo varnost in jim prinašajo hrano. Včasih zaidejo tudi na polje. V glavnem se prehranjujejo z rastlinjem, sicer pa obožujejo vodne živali, kot so paglavci, žabe, vodne žuželke v vseh razvojnih fazah. Mlakarice ne plavajo pod vodo, se pa v plitvi vodi pogosto potopijo s sprednjim delom telesa, da s kljunom dosežejo dno.

Tako kot obvladajo vodno gladino po kateri plavajo, tudi dobro letijo, pogosto celo ponoči.
Samci načeloma izstopajo od barvno skromnejših samic. Racaki imajo temno zeleno glavo z belim vratnim obročkom in rjave prsi. Hrbet in peruti so svetlo sivi, spodnja stran pa je svetlejša. Zadek je črn in na koncu sta dve navzgor zakrivljeni notranji repni peresi. Čez leto je glava videti črna.

Samica je podobna drugim samicam rac, ki se hranijo na gladini, od njih pa se loči po temni kapi, temni očesni progi in oranžnorumenem kljunu. Obarvana je rjavo z značilnim grahastim vzorcem, ki ima varovalni pomen, še zlasti takrat, ko vali jajca.

Ko mine pomlad, se tudi samci obarvajo podobno kot samice. Takrat jih najlažje ločimo po tem, da imajo rumeno obarvan kljun, samice pa imajo oranžnorjavega.
