AArdvark spada med sesalce, zato svoje prve moči dobiva s hrano iz maminega mleka. Sčasoma bodo mladička začeli hraniti s pasto iz mesa, korenja in druge zelenjave. Te živali so namreč mesojede in se prehranjujejo z insekti - posebej rade imajo termite.

Domujejo v južnem predelu Afrike, družina malega aaradvarka iz prispevka, pa je doma v živalskem vrtu na Češkem. Oglej si video mladička, ki so ga posneli v živalskem vrtu v Pragi!

Zraste lahko do velikosti 130 centimetrov brez repa in tehta 60 kilogramov, zdaj pa ima malo bitje dobre štiri kilograme. Ker še ni mogoče določiti, katerega spola je, bodo oskrbniki to izvedeli s pomočjo DNA-testa, ki ga bodo naredili z vzorcem mladičkovega puha. Foto: EPA

Aardvarki spadajo med sesalce, zaradi njihove posebne oblike zob pa so pripadniki živalskega debla cevozobci. Njihovi zobje, sestavljeni iz cevkaste strukture, zaradi več plasti po videzu spominjajo na vzorec, ki ga vidimo ob prerezu drevesnega debla. Aardvarki so podobni mravljinčarjem, kajne? Sorodstveno pa so po znanstvenih raziskavah v resnici bližje slonom in morskim kravam.

Zanimivo je, da si lahko z mišicami zatisnejo nosnice, da jim med ritjem z dolgim rilčkom zemlja in živa bitja ne zlezejo v dihalne poti. Imajo odličen sluh, zaslišijo lahko termite pod zemljo, ki jih pomlaskajo s svojim dolgim in lepljivim jezikom. Imenujejo jih tudi medvedje mravljinčarji.

Obiskovalcem živalskega vrta v Pragi bo ogled malega aardvarka in mamice Kvide omogočen le po nekaj ur na dan. K njima bodo lahko pokukali skozi majhno okence, preostali čas pa bosta mamica in sinček počivala stran od pogledov radovednih obiskovalcev. Foto: EPA


Čeprav je mamica Kvida izjemno previdna, jo oskrbniki opazujejo, da ne bi mladička po nesreči poležala. Očka Draco pa ta čas začasno domuje v posebni ogradi. To je že tretji mladiček aardvarkov Kvide in Draca. Prvi se je skotil pred kratkim in zdaj domuje v živalskem vrtu na Danskem, drugi, skoten pred dvema letoma, pa je odpotoval v mesto Olomuc na Češkem.