Male, velike, črne, rjave, kopenske, morske, vse pa s trdim oklepom. Ja, vse to so želve.
Želve so si med seboj zelo različne. Tako po velikosti kot po tem, ali živijo na kopnem ali v morju. Foto: Epa
Zagotovo ste že kdaj videli kakšno želvico. Ali pa morda orjaško želvo. Kaj vse veste o njih?
Naj vam najprej povemo, da so želve plazilci, za katere je značilno, da njihovo telo ščiti koščen ali hrustančen oklep iz 60 kosov. Nastal je iz preobraženih reber. Danes poznamo okoli 300 živečih vrst želv, številne izmed njih so zaradi počasnega premikanja, pozne spolne zrelosti in slovesa dobre hrane močno ogrožene.
Ste tudi vi že kdaj držali želvico v rokah? Kakšen je občutek? Foto: EPA
Želve so znane tudi po fosilnih ostankih izumrlih predstavnikov, najstarejši izmed njih so stari okoli 210 milijonov let. Dokazujejo, da so želve ena najstarejših skupin plazilcev, starejša od kač in kuščarjev.
Zanimivo je to, da nimajo zob in da razkosavajo hrano kar s kljunastimi čeljustmi.
Želvja jajca. Foto: EPAJoj, koliko je! Foto: EPATako iz jajc prisopiha želvji mladiček. Foto: EPAŽelvice maldički na obali. Foto: EPAKo se izvalijo iz jajc, morajo mladički čimprej do vode. Foto: EPAKo se izvalijo, je njihov oklep še zelo mehak. Foto: EPAŽe malce večja želva. Foto: EPANo, tukaj je pa že prava velikanka. Foto: EPALahko noč, želva! Foto: EPAMajhna zelena želva. Foto: EPATo je pa že kar gospa želva, kajne? Foto: EPAMočne noge in zelo trd oklep. Foto: EPAKo zrastejo, so zelo težke. Foto: EPAHop nazaj v vodo! Foto: EPA