Danes bomo spoznali šport po imenu ragbi. Vas zanimajo njegove značilnosti?
Ragbi je igra za 2 ekipi s po 15 igralci, včasih pa so ekipe po 8 ali 7 igralcev, kar je zelo redko. Običajno se igra na travi, lahko pa tudi na drugih površinah, na primer na pesku, če to ni prenevarno. Namen igre je doseganje zadetkov s polaganjem žoge v polje zadetka in z brcanjem žoge skozi vratnice nasprotnikovega gola nad prečko.
Ragbi je zelo priljubljena športna igra. Kot vidimo, je žoga precej ovalne oblike in ni takšna kot običajna nogometna ali košarkaška. Foto: PixabaySlika nam kaže, kako je igrišče označeno in njegove dimenzije. Črte so enake po širini (ne širše kot 10 cm) in ne vrezane v travo. Foto: PixabayKakor pri drugih športih, je tudi pri ragbiju porazdeljeno delo igralcev. Vsak ima določeno nalogo, ki jo mora vestno opravljati Če igralec naloge ne opravlja popolnoma, se to opazi že s tribun, kajti ragbi je izredno natančna igra, ki jo opredeljujejo tudi natančna pravila. Foto: PixabayGol stoji na sredi črte zadetka. Narejen je iz dveh navpičnih stranic, ki sta 5,6 metrov narazen, povezani sta s prečko 3 metre nad tlemi. Za namene presojanja strelov na gol se šteje, da pokončni stranici segata neskončno navzgor, zato je delo sodnikov lažje pri visokih vratnicah. Foto: Pixabay
Kako dolgo traja tekma? Tekma traja dva polčasa po 40 minut, ki ju loči premor, ne daljši od 5 minut. Ob polčasu moštvi zamenjata strani. Sodnik ne more odpiskati polčasa ali konca tekme, dokler žoga ne postane »mrtva«. Če je bil dosežen zadetek, ali če je bil dosojen kazenski prosti strel, mora sodnik dovoliti, da se igra nadaljuje, dokler žoga ne postane »mrtva«.