Takšna "plavut", ki je rep morskega psa, nas seveda neizmerno prestraši. Foto: EPA

Zakaj torej morski pes lahko napade človeka?

Najpogostejši razlog za napad morskega psa na človeka je zamenjava plena. Morski psi lahko zamenjajo plavalca ali deskarja za svoj običajni plen, kot so tjulnji ali druge morske živali, ki jih sicer lovijo.

Drugi razlog je radovednost. Morski psi so radovedne živali in lahko ugriznejo človeka, da bi raziskali, kaj je. Ti "raziskovalni ugrizi" so pogosto manj resni kot napadi, ki so povezani z lovom. Kljub temu pa se seveda žal lahko zgodijo.

Nekateri morski psi lahko napadejo človeka, če se počutijo ogrožene ali če menijo, da je njihovo ozemlje ogroženo. Morski psi namreč lahko napadejo, če se počutijo ogrožene ali prestrašene. Na primer, če jih nenamerno vznemirimo ali prestrašimo. Seveda mi ne moremo vedeti, kdaj bo morski pes vznemirjen.

Morski pes ima zelo močne zobe in zgodilo se je že, da je napadel človeka. Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Napadi morskega psa na človeka so kljub vsemu zelo redki. Zadržujejo se namreč bolj na odprtem morju, a kljub temu so lahko v nevarnosti deskarji in strastni potapljači. Če se že zgodi, da opazite morskega psa, je zelo priporočljivo, da ne izvajate hitrih gibov, saj ga ravno to spodbudi, da pride pogledat bližje k vam.

Vsekakor pa je odsvetovan odhod na območja, ki so že sama po sebi nevarna in znana po tem, da se tam zadržujejo velike ribe in z njimi morski psi. Če plavate na znanem območju v bližini obale in preverjenih kopališčih, je skoraj nemogoče, da bi opazili morskega psa.

Tukaj si lahko ogledate, kako so v Poročilih pred leti poročali o bližnjem srečanju deskarja z morskim psom

Avstralskega mojstra deskanja ogrozil morski pes