Sanje so lahko povezane z obdelavo spominov in čustev. Med sanjanjem možgani pogosto preigravajo dogodke in čustva, ki smo jih doživeli med budnostjo, kar lahko prispeva k boljši obdelavi informacij in urejanju spominov.
Najintenzivnejše sanje se zgodijo med fazo spanja REM (rapid eye movement), ki je ključna za sanjanje, a se sanje lahko pojavijo tudi v drugih fazah spanja.
Kreativnost vsega mogočega, kar se dogaja med sanjami, je lahko posledica zmanjšane aktivnosti prefrontalnega korteksa, ki običajno ureja naše logično razmišljanje v možganih, ter povečane aktivnosti drugih delov možganov, ki so odgovorni za ustvarjalne procese. To omogoča, da se različne ideje in misli svobodno prepletajo na nenavadne načine.
Kot veste, so Firbcologi zelo radovedni in tokrat so se z vprašanji na temo sanj odpravili k doc. dr. Viti Štukovnik, ki je klinična psihologinja in se znanstveno ukvarja z zdravljenjem na področju spanja. Seveda pa je poučena tudi o mnogih značilnostih sanj.
Vita Štukovnik je razložila, da sanjamo vsi, čeprav se sanj velikokrat ne spomnimo.
Sanjamo celo večkrat na noč
Lahko tudi petkrat. Med sanjanjem poteka tudi zelo pomembna in zanimiva dejavnost, to je zapisovanje spominov. Vse to, kar doživimo čez dan in je še posebej zaznamovano s čustvi veselja ali večje jeze, se med sanjanjem preoblikuje v trajno obliko.
Zakaj se sanj težko spomnimo?
Med REM-fazo so možgani manj osredotočeni na shranjevanje informacij, saj so ravni nekaterih nevrotransmiterjev nizke. To je eden izmed razlogov, zakaj se sanj pogosto ne spomnimo ali pa se spomnimo le nekaterih delčkov.