Pogum je tisti most, ki nas pelje čez strahove, dvome in ovire, da lahko svoje sanje in cilje uresničimo.

Pogum nas spremlja vse življenje od rojstva, pa tudi v času odraščanja in v odrasli dobi. Če se ozrete okrog sebe, lahko opazite, da je izjemno veliko odločitev, ki jih ljudje sprejmejo v življenju, velikokrat odvisnih od poguma. Vse od tega, kakšen dom si bo nekdo ustvaril, kariero in podobno. Foto: Pixabay

Predstavljajte si, da si nekaj želite in ker nimate poguma, da bi to poskusili, vas ta potlačena želja lahko notranje razcefra in vam ne omogoči, da zaživite življenje na polno in tako kot si želite. Morda se premalokrat spomnimo, a pogum je tisti, ki lahko naredi iz nemogočega mogoče in zasijemo v vsej svoji moči in luči.

Strah nas je lahko na primer spregovoriti s kakšno osebo, ki nam je všeč, strah nas je lahko nastopanja pred javnostjo, morda povedati, kaj si mislimo o določeni stvari in podobno. Strahovi so lahko prisotni pri različnih vsebinah našega življenja. V šoli nas je lahko strah na primer vprašati kakšno vprašanje svojega sošolca ali učiteljico. Strah nas je lahko kaj predlagati in podobno.

Pogum je veščina, ki jo lahko osvajamo počasi in postopoma. Pomembno je, da se o strahovih pogovorimo s kakšno osebo, ki ji zaupamo in se nato lotimo prvega koraka. Pogovor je zelo pomemben zato, ker nas notranje pomiri in nam vlije moč. Tako nas postopoma več ni strah neuspeha, ampak nanj gledamo kot na pomembno preteklo izkušnjo. Foto: Pixabay

Zakaj je dobro narediti ravno to, česar nas je strah?

Tudi če tvegamo in ne uspemo, nas pogum vodi k dragocenim življenjskim lekcijam. Brez tveganja se ne učimo in ne rastemo. Uspehi so pogosto rezultat preteklih neuspehov, ki so nas oblikovali.

Ljudi vodi notranje zadovoljstvo, ko živimo v skladu s svojimi vrednotami in željami. Če ne sledimo srcu zaradi strahu, se lahko oddaljimo od svoje narave.

Če vas je torej nečesa strah, je za začetek dobro, da ta strah nekomu zaupate. In gotovo boste slišali podporne misli in ko boste vse skupaj analizirali, boste lahko kmalu prišli do zaključka, da je vredno poskusiti. Tudi, če vam določena naloga, cilja li želja ne uspe takoj, lahko poskusite še večkrat in tako postopoma ut+rite svoj pogum.

Pomembno je torej poskusiti in narediti prvi korak, ker se naslednji koraki potem odvijajo veliko lažje.

Če ne ukrepamo, se lahko življenje zgodi brez naše aktivne vloge, kar vodi v občutek pasivnosti. Pogum nam omogoča, da zavzamemo nadzor nad svojo potjo.

Kaj so učenci povedali o pogumu?