Kaj se v času predmenstrualnega sindroma, ki mu krajše rečemo tudi PMS, dogaja v telesu ženske?
S PMS se označuje skupek telesnih in čustvenih težav, ki se pojavijo v pozni fazi menstruacijskega ciklusa – en ali dva tedna pred začetkom menstruacije in se včasih prekrivajo z menstruacijo. To pomeni, da se PMS še podaljša za vse tiste dni, ko menstruacija že poteka.
Po navadi postajajo simptomi do začetka menstruacije vse bolj izraziti, potem pa nenadoma izginejo. Med puberteto se pojavljajo večinoma le blage oblike, pri ženskah v poznih tridesetih ali štiridesetih letih pa morda malce bolj izrazito.
Med temi simptomi so:
- povečana telesna teža, predvsem zaradi zastajanja tekočine in napihnjenosti trebuha;
- lahko se pojavijo tudi bolečine v trebuhu, oteklost in občutljivost dojk;
- na koži se lahko pojavijo akne ali aknam podobne spremembe, npr. herpes, podkožni mozolji;
- bolečine v križu, glavobol, bolečine v sklepih/artritis;
- bolečine po celem telesu, driska, zaprtje, slabost v želodcu, težave z zbranostjo, razdražljivost, nespečnost, utrujenost ali večja potreba po spanju, tesnobnost, depresija, napadi joka, hlepenje po sladkarijah ali slani hrani;
- lahko tudi povečana želja po pitju tekočine, občutek dehidriranosti, suhih ust.
Poleg bolj ali manj rednih sprememb, ki se pojavljajo zaradi menstruacije vsak mesec, dekleta in ženske tožijo tudi zaradi nihanja razpoloženja. To je posledica vseh hormonskih sprememb v telesu. Seveda pa se vse to dogaja še posebej med puberteto v vseh delih menstrualnega cikla.
Kako ublažiti predmenstrualne simptome?
- Z redno telesno vadbo, razmigavanjem (izberite takšno vrsto telovadbe, ki vam ustreza, npr. tek, plavanje, dolgi sprehodi, rolanje, joga, gimnastika ...).
- Izberite hrano, bogato z vlakninami, obroki naj bodo majhni in pogosti. Vključite veliko svežega sadja in zelenjave ter zdravih maščob in oreškov (avokado, mandeljni, suho sadje, indijski oreški ...)
- Koristna je hrana, bogata s kalijem: brokoli, ribe, stročnice.
- Izogibati se velja sladkorju, natriju, soli in predelani oziroma industrijski hrani. Izogibajte se tudi rdečemu mesu in mastni hrani, saj povečata raven estrogena, kar poslabša PMS.
- Primerni dodatki so tudi kalcij, magnezij, vitamin B6 v primeru zastajanja vode, vitamin E v primeru občutljivosti prsi.
- Priporočljiv je tudi čaj iz regratove korenine in svetlinovo olje. Sicer so dobrodošli različni čaji (npr. kamilica in sivka) ter veliko, veliko vode, ki jo pijete ves dan.
- Tudi kopeli so lahko zelo dobrodošle. Če imate možnost, si jo naredite in v vodo dodajte nekaj kapljic eteričnega olja (npr. sivke ali rožmarina).
- Sicer pa pomaga vse, kar vas pomirja in razneži (morda kakšen romantičen film, knjiga, berite ljubezenske in sproščujoče verze, misli, ki pomirijo srce in dušo), pogovor z osebo, ki vam je blizu.
- Ne zanemarite počitka in zadostne količine spanja.
Še nekaj besed o bolečih prsih v obdobju PMS-ja
Med puberteto se pri dekletih pojavijo "prsni popki", prsi se rahlo dvignejo, bradavici in kolobarja okrog njiju se povečajo in nekoliko potemnijo. V obdobju pubertete so prsi po obliki pogosto nekoliko koničaste. Po navadi ne ostanejo takšne, razen pri nekaterih ženskah, kar je povsem normalno, saj so po obliki prsi od ženske do ženske zelo različne.
Kolobar in bradavica ustvarita ločeno majhno izboklino, ki izstopa bolj kot preostale prsi; to se zgodi le pri nekaterih dekletih, ne pri vseh.
V času PMS-ja vsake prsi, tudi pri zrelih ženskah, nekoliko "otečejo" oz. nabreknejo. V času pubertete se to dogaja bolj pogosto, lahko tudi, ko prsi rastejo. To pomeni, da morate biti na prsi še posebej pozorne in prisluhniti svojemu telesu. Izberite primeren modrček, ki vas ne bo tiščal, hkrati pa vam ne bo prevelik in preveč ohlapen. Prsi namreč potrebujejo primerno oporo. Če vas bolijo pri športni dejavnosti, v času PMS-ja omilite aktivnost oziroma jo prilagodite počutju. S primernim modrčkom (npr. športnim), pa boste kos tudi temu. Posvetujte se z mamo ali starejšo sestro oz. prijateljico, zagotovo vam bo priskočila na pomoč.
Pomembno dejstvo: zelo pogosto je ena dojka malo večja od druge. Včasih se izenačita, včasih ne, naj vas to ne skrbi. Načelno človeško telo ni popolnoma simetrično in so zelo majhne razlike tudi med npr. levo in desno nogo, levo in desno roko, stranjo obraza itd.