Pirsingi so danes relativno enostavni za pridobitev in niso tako trajni kot tetovaže, kar pomeni, da jih lahko lažje odstranimo, če se odločimo, da jih ne želimo več.
Lahko so tudi izraz uporništva proti tradicionalnim vrednotam ali pravilom, ki jih postavljajo starši, šola ali družba. Pirsingi torej združujejo osebne, modne in družbene elemente, zaradi česar so postali priljubljeni način izražanja med mladimi.
A pozor, gre za poseg v telo in previdnost je nujna
Kdor se odloči za pirsing je nujno, da se to izvede v profesionalnih salonih in osebju, ki je izjemno strokovno na tem področju. Nečiste razmere med prebadanjem ali neustrezna nega po posegu lahko povzročijo hude okužbe. Znaki okužbe vključujejo rdečico, oteklino, bolečino, gnoj ali vročino, lahko pa pride tudi do resnih zapletov. Zato je nujno, da je poseg strokoven, potrebno je pa tudi natančno spremljati mesto pirsinga še v dnevih, tednih in mesecih po posegu. Če se pojavi kakšrna koli težava, je potrebno pirsing takoj odtraniti in obiskati strokovno osebje, ki vam poda natančna navodila, kako naprej. Telo lahko namreč pirsing dojame kot tujek in ste morda nanj alergični, ne da bi to vedeli.
Alergije na določene kovine so precej pogoste
Nekateri ljudje so alergični na materiale, kot je nikelj, ki se pogosto uporablja v nakitu (uhani, prstani, verižice, zapestnice in podobno). Simptomi vključujejo srbenje, rdečico in izpuščaje.
Boljša izbira je nakit iz titana, kirurgičnega jekla ali zlata (vsaj 14-karatnega).
Zraven tega so piercingi v ustih in jeziku so bolj dovzetni za bakterijske okužbe zaradi vlage v ustni votlini.
Pirsingi na zelo intimnih delih naj bodo zelo resen razmislek
Pri napačni izvedbi lahko piercing povzroči obilno krvavitev ali poškodbo živcev, kar lahko vodi do dolgotrajne bolečine ali izgube občutka. To je posebej tvegano pri občutljivih predelih, kot so jezik, ustnice ali bradavice. Ti deli telesa so še posebej občutljivi, zato je zelo pomembno, da se resno razmisli, če je pirsing tam res potreben. Obstaja namreč velika razlika med pirsingom v ušesih, kjer imamo še zelo dolgo uhane (na koncu ušesa) kot pa pirsing na primer na genitalijah, ustnicah, v jeziku, bradavicah in podobno.
Pirsing v ustih lahko oteži prehranjevanje in dihanje
Pri ustnih piercingih lahko pride do poškodbe zob (zlom, obraba) in umikanja dlesni zaradi stalnega trenja nakita ob zobeh ali dlesnih. Piercingi v jeziku ali ustnicah lahko povzročijo tudi otekanje, ki v hujših primerih oteži dihanje ali prehranjevanje.
Preden se odločite za pirsing je torej potreben celovit pregled pozitivnih in negativnih posledic, predvsem pa posvet pri strokovnjakih, ki so specializirani za to področje. Prav tako ni odveč, če se posvetujete z nekom, ki že ima pirsing na tistem delu, kjer si ga želite vi, saj vam lahko iz osebnih izkušenj razloži, na kaj je potrebno biti previden in "kako živeti s pirsingom" na določenem delu telesu (katere so okoliščine, ko ga odstranite in kako ga negujete v določenih primerih - na primer med kopanjem, športanjem in podobno).
Zgodovina in pomen pirsingov sta razložena tudi v tem prispevku