Mars je četrti planet, če gledamo iz smeri Sonca. Najprej je Merkur, Venera, nato Zemlja in Mars.

Nekaj zanimivih primerjav Marsa z Zemljo:
- en dan na Marsu je precej podoben dnevu na Zemlji. Traja približno 24,6 zemeljske ure (24 ur in 37 minut).
- Mars ima zelo tanko atmosfero, ki je večinoma sestavljena iz ogljikovega dioksida (CO₂) in skoraj nima kisika (le okoli 0,13 %). To pomeni, da ljudje ne bi mogli dihati in bi potrebovali zaprte prostore z umetno atmosfero ali posebne skafandre oziroma obleke.
- Kot omenjeno, so temperature na Marsu zelo nizke, pogosto pod -60 °C, kar pomeni, da bi ljudje potrebovali posebne obleke in zavetja za zaščito pred mrazom.
- Na površju Marsa ni tekoče vode, obstajajo pa zaloge ledu. Čeprav se lahko led pridobi in stopi za uporabo, je voda, kot jo poznamo na Zemlji, izredno redka.
- Mars ima približno 38 % Zemljine gravitacije, kar bi lahko imelo dolgoročne negativne učinke na človeško telo, vključno z mišično atrofijo in izgubo kostne gostote za ljudi.

Zemlja ima približno 12.742 km, Mars pa približno 6.779 km premera. Marsov premer je torej približno polovičen v primerjavi z Zemljinim, kar pomeni, da je približno dvakrat manjši. Foto: Pixabay

Tehnologija v prihodnosti bo morda uvedla življenje na Marsu

Čeprav so izzivi, ki vključujejo idejo življenja na Marsu, veliki in se razvijajo tehnologije, ki bi lahko omogočile življenje na Marsu, pa je to zelo dolgotrajen postopek. Načrti za prihodnje misije sicer vključujejo kolonije z zaščitenimi bivališči, pridobivanje vode iz ledu, pridelavo hrane v zaprtih prostorih in izdelavo kisika iz marsovske atmosfere (npr. s tehnologijami, kot je NASA-in MOXIE, ki že testira pridobivanje kisika iz CO₂ na Marsu).

Na površju Marsa ni tekoče vode, obstajajo pa zaloge ledu. Čeprav se lahko led pridobi in stopi za uporabo, je voda, kot jo poznamo na Zemlji, izredno redka. Foto: Pixabay
Planeti po vrsti po oddaljenosti od Sonca: Merkur, Venera, Zemlja (s satelitom Luno), Mars, Jupiter, Saturn, Uran in Neptun. Pluton uradno ne sodi več med planete, ampak ga imenujemo pritlikavi planet. Foto: Pixabay