Obdarovanja, ki so povezana s krščanstvom

Obdarovanje je povezano z zgodbo o treh modrih (svetih) kraljih, ki so prinesli darove (zlato, kadilo in miro) novorojenemu Jezusu. Ta simbolika se je prenesla na praznovanje Jezusovega rojstva, ki vključuje tudi izkazovanje ljubezni in skrbi prek daril.

Sveti Miklavž. Foto: BoBo

Sveti Miklavž (ali sveti Nikolaj), ki ga praznujemo 6. decembra, je bil zgodovinski škof, znan po svoji velikodušnosti do otrok in revnih. Izročilo, da Miklavž prinaša darila, je še posebej razširjeno v Srednji in Vzhodni Evropi.

Advent je čas priprave na božič, ki spodbuja k dobrodelnosti in deljenju z drugimi.

December je mesec, ki spodbuja solidarnost in dobrodelnost. Ljudje se v tem času spomnijo na tiste, ki potrebujejo pomoč, in darila pogosto simbolizirajo skrb za druge. Zima in prazniki so tudi čas, ko so v preteklosti skupnosti še posebej poskrbele za najranljivejše člane družbe.


Darila so način izražanja ljubezni, spoštovanja in hvaležnosti do bližnjih. Foto: Shutterstock

December je čas, ko se družine in prijatelji pogosto zberejo, in obdarovanje poudarja povezanost ter toplino teh odnosov.
Obdarovanje decembra je tako rezultat dolgotrajnega razvoja tradicij in običajev, ki združujejo verske, kulturne in družbene vidike.

V zahodnem svetu in tudi v Evropi, je zelo razširjen božiček, ki pridnim prinese darila. Po legendi se skrivnostno pritihotapi v stanovanje v noči iz 24. na 25. december in pod božičnim drevesom nastavi darilo. Foto: EPA