Nabiranje gob je prava znanstvena veščina, saj moramo biti pri tem zelo previdni, da ne naberemo kakšne, ki je strupena. Nekatere vrste so si med seboj namreč zelo podobne in če nismo dovolj poučeni, se to lahko zgodi zelo hitro.

Poglejmo pet najbolj pogostih užitnih gob v Sloveniji:

1. Lisička

Lisičke so zelo majhne in svetlo rjave, včasih celo zlate oziroma rumeno-oranžne barve. Najdemo jih v listnatih in iglastik gozdovih.

Lisičke so izrazito zlatorumene barve v celoti in so ene izmed gob, ki se jih nabiralci najmanj bojijo nabirati, saj so skoraj edine, ki imajo takšno podobo. Foto: Pixabay

2. Jesenski goban ali jurček

Zagotovo ena izmed najbolj poznanih in razširjenih gob pri nas. A pozor: rad raste v bližni rdečih mušnic.

Jurčke prepoznamo po precej debelem steblu in rjavi barvi. Foto: Pixabay

3. Užitna sirovka

Prepoznamo jo po tem, da na prerezanih mestih ta bledo oranžna do okrasta goba izceja značilen oranžno-rdeč mleček. Klobuk užitne sirovke je sprva na temenu raven in ima spodvihan rob, kasneje pa postane na sredini jamičasto udrt. Občasno ima lahko tudi zelenkaste lise.

Meso užitne sirovke je bledo okraste barve in začne na prerezanem mestu takoj izločati oranžni mleček, ki pa kasneje zbledi. Vonj mesa je prijeten, ima pa rahlo trpek okus. Užitna je tudi surova. Foto: Pixabay

4. Orjaški dežnik

Zelo prepoznavna goba, ime je dobila po tem, ker je dejansko podobna dežniku. Zgornji del je rjav, spodnji pa bel. Kar je zelo pomembno: ne smemo ga uživati surovega, saj je v tem primeru škodljiv.

Orjaški dežnik oziroma marela. Foto: Pixabay

5. Kostanjasti goban
Ime je dobil po kostanjevi barvi klobuka, ima tudi rjavkast bet, rumeno trosovnico, ki na pritisk močno pozeleni, meso je prijetnega vonja in okusa.

Na prvi pogled je kostanjev goban podoben jurčku, a ima veliko bolj rjav klobuk. Foto: Pixabay

Katere gobe lahko jemo?

Kako pa nabiranje gob izgleda v realnosti? Poglejmo!

Gremo skupaj nabirat gobe

Pred leti so v oddaji Dobro jutro prav tako govorili o gobah in gobarjenju:

Gobe: jih znate nabirati?