Protistrup imajo v bolnišnicah, pridobivajo pa ga na prav poseben način. Nekaj o tem ti pove že njegovo ime - protistrup. Da bi ga lahko pripravili, najprej potrebujemo pajkov strup. Spodaj si oglej video, ki prikazuje pridobivanje kapljic živalskega strupa.

Posebej za pridobivanje protistrupa, v bistvu potrebujemo strupene žleze pajkov (kot je pajek tarantela na fotografiji). Foto: EPA

Da bi izdelali prostistrup, živalski strup v majhnih količinah vbrizgajo v zdravo žival, najpogosteje je to konj. Znanstveniki nato iz vzorca krvi te živali izločijo celice, ki so se naučile, kako se boriti proti strupu. Te celice so protistrup in jih je mogoče varno vstaviti v človeško telo.

Prostistrup, ki se ga v telo vnese z injekcijsko iglo, po ugrizu deluje tako, da požene v boj protitelesa. Tako rečemo celicam, dobrim "vojakom", ki lahko zaščitijo telo pred strupom. Protistrup delce strupa onesposobi, preden bi lahko uničili napadeno tkivo.

V Avstraliji prebiva več kot 2500 vrst pajkov. V državi, ki je hkrati tudi otok, imajo največ smrtonosno nevarnih pajkov na svetu. Da bi pridobili čimveč protistrupa, so oblasti pozvale ljudi, da vse pajke, ki jih najdejo v gospodinjstvu, prinesejo v živalski vrt, kjer bodo darovali strup. Foto: EPA

Nekateri pajki so resnično nevarni, zato se z njimi ni pametno igrati.

Če bi te kateri ugriznil, je treba takoj po pomoč v bolnišnico. Takšnih ugrizov pajkov je v Sloveniji zelo malo, pa vendar imajo ugrizi zelo strupenih pajkov lahko hude posledice. Telo se na strup odzove tako, da se začnejo nehoteno krčiti mišice, otečejo pa lahko tudi dihala in sluznica, zato je dihanje močno oteženo.

Kako nastane protistrup za pajkov ugriz?