Prisotnost močnih vetrov v višjih plasteh ozračja lahko prispeva k razvoju močnih neviht v poletnem času. Ti vetrovi pomagajo "striči" vrhove nevihtnih oblakov, kar omogoča, da nevihte postanejo še močnejše in dalj trajajoče.
Poleti so temperature višje, kar povzroča intenzivnejše segrevanje površja. Topel zrak se dviga in se ohlaja v višjih plasteh ozračja. Če je vlažnost zraka visoka, to vodi do močnih konvekcijskih tokov, kar ustvarja ugodne pogoje za nastanek nevihtnih oblakov, imenovanih kumulonimbusi.
Poleti je atmosfera pogosto nestabilna, kar pomeni, da je topel zrak pri tleh lažji od hladnejšega zraka zgoraj. To povzroči dviganje toplega zraka, ki se ob ohlajanju kondenzira in ustvarja oblake. Če so pogoji pravi, se ti oblaki razvijejo v nevihte. Foto: PixabayČe je na višjih nadmorskih višinah hladen zrak, to še dodatno spodbuja nastanek močnih neviht. Hladen zrak nad toplim zrakom povzroči še večjo nestabilnost, kar lahko vodi do intenzivnih neviht z močnimi padavinami in točo. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.Foto: AP