Gre za organiziran tek, na katerega se je potrebno pripravljati in prijaviti, saj vsak tekač dobi svojo številko dresa. Foto: MMC RTV SLO/Tomaž Okorn

Ime maraton izhaja iz legendarne zgodbe iz antične Grčije. Po legendi je grški vojak Filipides leta 490 pr. n. št. pretekel razdaljo od kraja Maraton do Aten (približno 40 kilometrov), da bi sporočil zmago Grkov nad Perzijci v bitki pri Maratonu. Po prihodu v Atene naj bi zaradi izčrpanosti umrl.

Na podlagi te zgodbe je bil maraton uveden kot športna disciplina na prvih modernih olimpijskih igrah leta 1896 v Atenah, čeprav je bila natančna dolžina maratonske proge kasneje standardizirana na današnjih 42,195 kilometra.

Foto: BoBo

Tek maratona zahteva zelo dobro fizično pripravljenost, vzdržljivost in psihološko trdnost. Zaradi dolge razdalje se tekači srečujejo z izzivi, kot so utrujenost, izčrpanost, dehidracija in potreba po pravilnem tempiranju energije.

Maratoni potekajo po večih svetovnih mestih, tudi v Ljubljani. Takrat glede na traso zaprejo določene ceste, saj se maraton teče po asfaltiranih cestah. Foto: BoBo

Maraton predstavlja simbol vzdržljivosti in odločnosti ter je pomemben cilj za številne tekače, tako profesionalce kot rekreativce.